Internet čeká revoluce – .microsoft nebo .apple místo .com

Singapur - Internet čeká velká revoluce. Týkat se bude internetových domén na konci adres. Ty už nebudou muset nutně končit zažitými zkratkami jako .com, .org či .net. Místo nich se budou objevovat i jména podniků a obchodních značek. V budoucnu by tak neměly být výjimkou adresy s koncovkami jako .apple či .marlboro. Změnu, kterou někteří odborníci označují jako začátek nové éry internetu, dnes oficiálně posvětilo Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN).

„Jedná se o největší změnu ve jménech domén od vytvoření .com před 26 lety,“ komentoval rozhodnutí ICANN ředitel společnosti IT Digital Brand Services Theo Hnarakis.

Obecných koncovek v internetových názvech, tedy domén nejvyššího řádu jako .org či .com, je nyní 22. Dalších zhruba 250 koncových domén patří jednotlivým státům či územím. V novém systému se očekává několik stovek dalších domén nejvyšší úrovně v kategoriích podle odvětví či regionů. Mohly by se začít objevovat během příštího roku.

Nová doména nebude zadarmo

Nová doména ale vůbec nebude levnou záležitostí. Poplatek je 185 tisíc dolarů, tedy v přepočtu více než tři miliony korun. „Pro malé firmy a pro jednotlivce je to naprosto prohibitivní částka, o což asi taky šlo,“ míní odborník na IT Petr Koubský.

Společnost ICANN dodala, že spustí globální program, aby zvýšila povědomí o příležitosti vytvářet domény s novými jmény. Organizace i jednotlivci budou muset dokázat legitimní nárok na jméno, které chtějí koupit. ICANN za tímto účelem najala stovky externích konzultantů, kteří budou žádosti posuzovat.

Petr Koubský, pogramový ředitel Tuesday Business Network:

„Musíme si uvědomit, že velké korporace budou zřejmě chtít domény nejenom na svou obecnou značku, ale i na značky jednotlivých výrobků. Představme si něco jako Procter & Gamble nebo Unilever, kolik značek mají pod sebou, tam už se dostáváme k docela velkým a zajímavým penězům, které i tyto velké korporace pocítí.“

Generální ředitel ICANN Rod Beckstrom na konci minulého týdne uvedl, že vlastníci ochranných obchodních známek pozorně sledovali to, jak bude nový režim fungovat. Vedle velkých obchodních jmen se předpokládá, že si zažádají o registraci i další organizace, velká města či komunity.

Také se předpokládá, že vlastníci koncových domén budou udržovat jejich provozní centra, aby se vyhnuli takzvanému cyber-squattingu, tedy nelegálnímu obsazení elektronického prostoru. Organizaci ICANN se tak změní způsob práce; sdružení bude muset schvalovat převod určitých pravomocí na nové vlastníky koncových domén.

Theo Hnarakis, ředitel IT Digital Brand Services:

„Jde o největší změnu ve jménech domén od vytvoření koncovky .com před 26 lety.“

Chystaná změna se považuje za obrovskou příležitost pro podniky zvučných značek, aby získaly nad svou internetovou prezentací větší kontrolu a mohly na své stránky posílat návštěvníky přímo. Opatření ale může být také hrozbou pro ty, kterým se nepodaří využít této příležitosti včas.

Nová pravidla pro poskytování internetových domén mají i další stinnou stránku. Podle Koubského by se díky nim mohla zhoršit cesta k informacím z nezávislých zdrojů ve prospěch marketingových sdělení. „Je veliká otázka, jak se k tomu postaví Google. Když si dnes Googlem vyhledáte nějakou značku nebo výrobek, dostanete mix informací řízených a nezávislých. Pokud tyto nové domény posunou rovnováhu směrem k řízeným informacím, tak pro hodně lidí, kteří nejsou na internetu odborníky a jsou běžnými uživateli – těch je většina –, bude velice komplikované dostat se k těm nezávislým informacím,“ dodal Koubský.

Vyplněnou 360stránkovou žádost mohou firmy posílat až příští rok v lednu, konkrétně od 12.1.2012. Žádosti o registraci nových koncových domén pak bude ICANN přijímat po 90 dnů.

Internetové zásuvky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 5 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 22 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 23 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...