Hampl označil rozpočet na rok 2025 za „volební“

12 minut
UK: Mojmír Hampl o rozpočtové odpovědnosti
Zdroj: ČT24

Hostem pořadu Události, komentáře byl předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl, který označil návrh státního rozpočtu na rok 2025 za rozpočet na volební rok. Podle něj bude sestavení rozpočtu na rok 2026 ještě komplikovanější. Vládní návrh na příští rok počítá s příjmy ve výši dvou bilionů a 86 miliard korun a se schodkem 241 miliard. Rada upozornila, že se schodkem mohou zamíchat ještě dvě proměnné – cena emisních povolenek a odvody z firem s účastní státu.

„Určitě to není nejhorší rozpočet na volební rok, který tahle země zažila,“ míní Hampl. NRR podle něj vždy počítá s tím, že ve volebních rocích je skládání rozpočtu a debata o něm odlišná.

Ačkoli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) míní, že v návrhu žádná zásadní rizika nevidí a že proměnné jsou podle něj zanedbatelné, rada v rozpočtu označila za potenciálně rizikovou částku zhruba půl procenta příjmů. Hampl upozornil, že „bez sumy, kterou my jsme takto identifikovali, by vláda nebyla schopná pokračovat v úsilí o snižování deficitu.“

Riziko pro schodek státního rozpočtu Hampl vidí především v Německu, jehož ekonomika se „druhý rok propadá do záporných hodnot.“

Rozpočet napínaný „jako struna“

„Nám tam vadily věci, které jsou mimo klasický rámec příjmů a výdajů,“ sdělil Hampl. U některých z nich radě vadí, že není dodržena zásada počítat s tím, že nastanou výdaje, a naopak u příjmů kalkulovat s tím, že nebudou.

V případě částí rozpočtu, které nemají oporu ve stávající legislativě, poukázal, že tato zásada není legislativně zakotvena, ale „je to dobrá zásada, kterou jsme v této zemi ctili a my ji připomínáme,“ uvedl. Sdělil také, že po debatách i s ministerstvem financí se nezdá, že by někdo zásadně rozporoval jádro sdělení NRR.

Rozpočet je podle Hampla napínaný „jako struna“ na straně příjmů i výdajů, ale podle něj to nutně neznamená, že by rozpočet hotovostně nemohl dopadnout. Je šance, že se schodek dostane pod tři procenta HDP. Připomněl však, že v konsolidačním balíčku vlády jsou uváděna jiná čísla.

Klíčovým parametrem je nastavení výdajů, které určuje, co vláda smí a nesmí utratit. Ani pokud se příjmy zvýší, neznamená to, že by vláda mohla více utrácet.

„Sestavit rozpočet na rok 2026 bude ještě komplikovanější,“ řekl Hampl. „Protože s největší pravděpodobností budeme mít úplně jiný způsob, jak budeme nakládat s výnosem z emisních povolenek.“

Zisky z takzvaných žlutých povolenek by totiž měly být z drtivé většiny alokovány do fondu životního prostředí a vypadnou tak jako přímý státní příjem. „Dále asi nebude windfall daň,“ sdělil a doplnil, že je také nastavena automatická valorizace výdajů. Mělo by docházet ke zlepšování trajektorie strukturálního salda, které by mělo pokračovat o půl procentního bodu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
10:44Aktualizovánopřed 24 mminutami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy zažily divoké otevření

Akcie ve Spojených státech zahájily pondělní obchodování prudkým poklesem, rychlým zpevněním a opětovným propadem. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a hledají útočiště ve státních dluhopisech. Širší index S&P 500 ztrácel 4,5 procenta, než poskočil na 5171 bodů. Podle agentury Reuters je tak na cestě k potvrzení, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes dvacet procent.
16:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 5 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
06:00Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 12 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 13 hhodinami
Načítání...