Goldman Sachs investuje do čínské automobilky Geely

Hongkong - Americká banka Goldman Sachs bude do čínské automobilky Geely investovat 334 milionů dolarů (5,7 miliardy korun). Čínská firma, jejíž mateřská společnost má zájem o koupi švédského výrobce osobních automobilů Volvo, použije peníze získané vydáním dluhopisů převoditelných na akcie k financování kapitálových výdajů a na případné akvizice.

Kurz akcií Geely v reakci na zprávu stoupl o zhruba čtvrtinu. Zapojení Goldman Sachs mezi investory by podle analytiků mělo podpořit plány desáté největší čínské automobilky na globálním trhu. „Je to od Geely chytrý tah, protože tím získá peníze k rozvoji kapacit a uvolní kapitál pro mateřskou firmu, která ohlásila zájem o Volvo,“ řekl analytik Changjiang Securities I Ťün-feng.

Skupina Geely Group Holding nedávno uvedla, že zvažuje podání nabídky na koupi Volva od americké skupiny Ford. Také kontaktovala kanadskou společnost Magna, která je podílníkem na německém Opelu, ohledně spolupráce ve výrobě. Goldmanovi poskytne investice podíl na rychle expandujícím čínském automobilovém trhu, který nyní překonává americký trh a stává se největším trhem světa. Goldman by při plné konverzi dluhopisů na akcie mohl nakonec mít v Geely až 15,1 procenta akcií.

Vydáno pod