GM prošla bankrotovou očistou, přeorientuje se na Čínu

Detroit - Americká automobilka General Motors dnes opustila bankrotový režim a podle svého generálního ředitele Fritze Hendersona bude v nové podobě pružnější a zodpovědnější vůči zákazníkům než původní podnik. Henderson připomněl, že se GM dostala z bankrotového režimu mnohem rychleji, než si kdokoli představoval. Slíbil také, že podnik bude výdělečný a splatí vládní půjčky ve výši 50 miliard dolarů ještě před termínem, kterým je rok 2015. Henderson rovněž vyjádřil vděk za to, že koncern dostal druhou šanci. Podle expertů se nový podnik bude orientovat především na dynamický trh v Číně.

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost rozhodnutí konkurzního soudu, které automobilce umožnilo převést většinu aktiv na nově vytvořeného nástupce. Podpisem těchto dokumentů v pátek koncern opustil bankrotový režim.

Podnik se teď více soustředí na zákazníky, slíbil Henderson. GM proto bude spolupracovat i s aukční síní eBay kvůli lidem, kteří si chtějí přes internet pořídit auto z druhé ruky. Henderson dodal, že podnik bude vyrábět více aut a nákladních vozů, než spotřebitelé žádají, a že je bude uvádět na trh rychleji než v minulosti.

Nahrávám video

Automobilka se údajně chystá zrušit dalších 4000 pracovních míst. Henderson uvedl, že počet lidí v managementu klesne o 450 lidí, tedy o 35 procent. GM nyní po celém světě zaměstnává 235 tisíc lidí, z toho 88 tisíc ve Spojených státech. Firmě zůstanou jen značky GMC, Chevrolet, Cadillac a Buick. Zbytku se už automobilka zbavila nebo snaží zbavit. Pontiac zruší úplně, Saab, Saturn a Hummer už nového majitele mají, Opel zřejmě převezme Firma Magna.

Podle Jana Kolára z magazínu Autotip se nová GM přeorientuje hlavně na Čínu, kde její prodeje v prvním pololetí meziročně vzrostly o 38 procent.

Jan Kolár, editor magazínu Autotip:

„Jejich hlavním odbytištěm se stane Čína, kde v podstatě ten trh je relativně mladý, a vlastně domácí automobilky, přestože jich je hromada, tak nedrží nějaké významné tržní podíly, takže si myslím - proč se neorientovat na tenhleten obrovský trh, který je nenasycený a bude ještě dlouho růst.“

Automobilka vyhlásila bankrot na začátku června s tím, že chce z bankrotového režimu vystoupit asi do 90 dnů. Nová GM bude menší a v první fázi bude jejím hlavním majitelem americká vláda. Ta poskytla nejvíce peněz na záchranu firmy, za což teď získá asi dvoutřetinový podíl. V zájmu vlády je ale zůstat v roli majitele co nejkratší dobu.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Celosvětová poptávka po autech je nyní slabá, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky navíc již dříve zasáhl odklon zájmu spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.


GM v loňském roce přišla o pozici největší světové automobilky podle objemu prodeje. O prvenství ji připravil japonský konkurent Toyota Motor. GM vládla světovému automobilovému trhu více než tři čtvrtě století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
před 31 mminutami

Česko dle ministerstva vyhrálo stamilionovou arbitráž s JCDecaux

Česko podle ministerstva financí vyhrálo arbitráž s francouzskou společností JCDecaux a nemusí tak platit údajnou škodu zhruba 550 milionů korun. Firma žalovala stát kvůli ukončení smlouvy o pronájmu reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a svou dceřinou firmou Rencar.
14:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Z reformy penzijního spoření vyjdou nejlépe mladí, říká ekonom

Byla by to asi největší změna dobrovolného spoření na důchod za třicet let. Ministerstvo financí chce mladé motivovat k zajištění na stáří, snížit poplatky penzijních společností a upřednostnit dynamické investice. V horizontu deseti let počítá také se zrušením starých transformovaných fondů. Téma v Událostech, komentářích z ekonomiky probrali externí poradce ministerstva financí a ekonom ze společnosti CERGE-EI Lukáš Nádvorník a prezident Asociace penzijních společností Radek Moc. Debatou provázeli Vanda Kofroňová a Milan Brunclík.
před 7 hhodinami

VideoKvůli krizi Hormuzu přivolává pozornost Malacký průliv

Přetrvávající krize v Hormuzském průlivu vyvolává obavy o další významnou obchodní tepnu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem – Malacký průliv. Je to nejkratší námořní spojení mezi Indickým a Tichým ocenánem a prochází jím čtvrtina veškerého námořního obchodu a pětačtyřicet procent ropy přepravované po moři. Pro východní Asii je hlavní trasou pro dovoz energií, opačným směrem proudí zboží na evropské a jiné světové trhy. Znepokojení vyvolává nedávný výrok indonéského ministra, který naznačil možnost poplatků.
včera v 06:01

Bitcoin se poprvé od října 2024 propadl pod hranici 60 tisíc dolarů

Cena nejrozšířenější kryptoměny bitcoin se v pátek poprvé od října 2024 propadla pod hranici šedesáti tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Investoři se kvůli širší globální nejistotě zbavují aktiv považovaných za riziková. Více než kryptoměny je nyní zajímají investice do umělé inteligence (AI). Podle některých analytiků se někteří také mohou chystat z peněz utržených za bitcoin nakoupit akcie vesmírné společnosti SpaceX, která příští týden vstupuje na akciovou burzu.
5. 6. 2026

Maloobchodní tržby v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta

Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel letos v dubnu zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta. V březnu rostly po revizi o 6,2 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně tržby obchodníků o 0,9 procenta klesly. Výsledek zaostal za očekáváním odborníků.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

VideoVýpadky elektřiny, strádající turismus. Kubánská krize se prohlubuje

Devastace Kuby se nadále zhoršuje. Španělský řetězec Meliá zavírá více než třetinu svých hotelů, další zahraniční společnosti utlumují činnost kvůli novým americkým sankcím. Od soboty nebudou na Kubě fungovat ani platební systémy Visa a Mastercard. Strádání zhoršuje propad hlavního odvětví kubánské ekonomiky – turismu. Americká ropná blokáda trvající od ledna se začíná skutečně projevovat, Washington nastavil postih pro zahraniční společnosti podnikající na Kubě. Výpadky elektřiny – i na dvacet hodin denně – jsou běžné, bez čerpadel neteče voda. Vláda v Havaně opakuje, že se hodlá bránit.
5. 6. 2026

Trump vyčlení 700 milionů dolarů na obnovu uhelného průmyslu v USA

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně oznámil, že vyčlení 700 milionů dolarů (14,6 miliardy korun) na obnovu uhelného průmyslu ve Spojených státech. Finance půjdou mimo jiné na výstavbu dvou uhelných elektráren. Bude se jednat o první nové uhelné elektrárny v USA za více než deset let, napsal deník The New York Times (NYT).
4. 6. 2026
Načítání...