Firmám unikají data přes smartphony, právní stránku často neřeší

Praha - České firmy nedostatečně chrání svá data. Hrozbou je hlavně využívání přenosných a mobilních zařízení. Tvrdí to analýza společnosti Apogeo. Podle řady analytiků bude přitom za tři roky smartphone nebo tablet vlastnit prakticky každý zaměstnanec. „Žijeme ve zvláštní době, kdy naši mladí umisťují svá citlivá data bez jakéhokoliv uzardění na Facebook a jiné sociální sítě, v době, kdy často vyhrává pohodlnost nad zdravým rozumem,“ řekl k tomu ICT expert Jan Vojtěch Binder.

Data často mizejí i díky odcházejícím zaměstnancům

K úniku dat dochází podle Bindera nejvíc přes odcházející zaměstnance, kteří si firemní data ponechávají. „Čím větší jsou to dnes experti, tím spíš přecházejí ke konkurenci a taková data skutečně zneužijí,“ prohlásil Binder.

Nejhůře zabezpečená jsou přitom zařízení, která si zaměstnanci sami přinášejí. „Málo se hovoří o takzvaném hnutí BYOD (Bring your own device),“ konstatoval Binder s tím, že řada zaměstnanců v současné době dostane třeba k Vánocům mobilní telefon a ředitel informatiky schválí, aby mu byl připojen do podnikového systému.

Firma
Zdroj: ČT24

Pokud k úniku dat přes nějaké osobní zařízení dojde, právní stránka věci je značně problematická. „Zaměstnanec je skutečně vlastníkem takového zařízení. Obvykle pracovní smlouva a další směrnice, kterými se musí řídit, neobsahují dodatky, jimiž by bylo zakázáno chování typu, že zaměstnanec doma zařízení půjčí dětem,“ vysvětlil Binder.

Jan Vojtěch Binder, ICT expert:

„Málokdo si umí vynutit, aby třeba i generální ředitel musel používat nějaké zabezpečení svého chytrého telefonu, protože on říká, že telefon potřebuje používat hned a nechce zadávat pin či heslo. Bývá tak první, kdo bezpečnost porušuje, a když on to nemá, tak se to šíří jako houba celou firmou, ani ti ostatní nechtějí bezpečnost respektovat.“

Firmy, které zkušeností s únikem dat prošly, si už na podobnou hrozbu dávají pozor. „Je to často dáno tím, že ředitel informatiky nebo lidé pracující s technologiemi si nebezpečí uvědomují, ale management jim nedopřává dostatečného sluchu a prostoru i po právní stránce takové věci řešit,“ míní Binder.

Zaměstnanci často nemají vymezeno, co s telefony mohou a co ne

Pohodlnost přitom ale často vítězí nad bezpečností a firmy často zaostávají v tom, že neřeší pracovněprávní stránku vůči zaměstnancům.

Příklady, kdy měl únik dat obrovský dopad, je třeba WikiLeaks. „Na tom vidíte, že pokud dovolíte zaměstnancům, aby si data kopírovali, a rozdáváte jim mobilní zařízení, která mohou používat třeba i na chalupě, mohou být data ztrátou nebo úmyslně předány někam, kam nechcete,“ podotkl Binder.

Tablet
Zdroj: ČT24

Bezpečnost versus pohodlnost

Počet případů zneužívání dat a citlivých údajů se podle policejních statistik jen za loňské první pololetí zvýšil o 136 procent. Společnost Apogeo upozorňuje na skutečnost, že s rozvojem mobilních technologií je stále komplikovanější zajistit bezpečné uložení citlivých firemních dat a ochranu duševního vlastnictví firmy.

Dříve se řešilo, zda jsou počítače bezpečné a zda daný IT systém dostatečně chrání informace na disku nebo ty, jež putují po síti. Datová centra byla vlastněná společnostmi a chráněná kamerovým systémem, kódovým zámkem nebo čtečkou otisku prstu.

Pak začala éra notebooků a šifroval se obsah disku, aby se s ukradeným notebookem neztratila i data. Sledovalo se, kdo co dělá, omezovaly se přístupy zvenčí. Tlak na to, aby byl podnikový systém dostupný odkudkoliv, ale nakonec zvítězil a na bezpečnost se rezignovalo – připojení odkudkoliv z internetu se umožnilo prakticky všem.

8 minut
Rozhovor s Janem Vojtěchem Binderem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 3 hhodinami

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
včera v 14:42

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
22. 12. 2025

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...