Ekonomická úroveň Česka k zemím eurozóny poroste, míní ministerstvo financí

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech mírně poroste. Ministerstvo financí v aktuální makroekonomické prognóze letos počítá s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 85 procent a příští rok na 86 procent. Loni byla Česká republika na 83 procentech zemí eurozóny. Česko by tak na tom bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

„Díky poměrně silnému hospodářskému růstu by se relativní ekonomická úroveň Česka měla v příštím roce zvýšit na 86 procent průměru 19 zemí eurozóny,“ uvedlo MF v dokumentu. Zároveň upozornilo, že loni se ukazatel ve většině sledovaných zemí zvýšil. Mírný pokles absolutní i relativní úrovně ovšem zaznamenaly Maďarsko, Řecko a Estonsko. Slovensko podle údajů v predikci letos svoji úroveň zvýší na 74 procent a příští rok na 76 procent průměru 19 zemí eurozóny.

Cenová hladina v Česku loni podle dokumentu zůstala na 63 procentech průměru eurozóny. „V následujících letech by se měla komparativní cenová hladina HDP postupně zvýšit až na úroveň 68 procent v roce 2018, což však bude i nadále napomáhat konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ uvedl úřad.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost koupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích. Index cenové hladiny je podíl měnového kurzu a parity kupní síly mezi měnami.