Důvěra v českou ekonomiku výrazně stoupla mezi podnikateli i spotřebiteli

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 1,4 bodu na 96,8 bodu. Stoupla důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Informoval o tom Český statistický úřad. Důvěra je vyšší i ve srovnání s loňským srpnem.

Podle ekonoma Komerční banky Davida Kocourka zveřejněné indikátory překvapily. „Zvrátil se negativní trend, který panoval od počátku roku,“ podotkl ekonom. Meziměsíčně stoupla důvěra o 1,4 body, meziročně je vyšší o 1,1 bodu.

Index důvěry podnikatelů v srpnu dosáhl 95,3 bodu a byl tak o 1,3 bodu vyšší než o měsíc dříve. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu a ve stavebnictví, a to meziměsíčně o 2,8 bodu na 97,8 bodu, respektive o 1,5 bodu na hodnotu 77,6 bodu. V obchodě stoupla důvěra mírně na 98,5 bodu. Ve vybraných odvětvích služeb se nepatrně snížila na 94,4 bodu.

„Průmyslové podniky očekávají zvýšení výrobní činnosti v dalším období, ale ani ostatní parametry nehodnotí hůře než v červenci. To se týká především hodnocení zahraniční poptávky, ale překvapivě i zaměstnanosti. Stavební podniky zase vidí lepší současnou poptávku po jejich činnosti, ale v horizontu tří měsíců jsou skeptičtější. V delším časovém horizontu ale zase optimističtější. Souvisí to pravděpodobně se současnou situací stavebnictví v Praze či nejistotou ohledně infrastrukturních staveb,“ uvedl Kocourek.

Spotřebitelé se méně bojí vyšší nezaměstnanosti nebo inflace

Důvěra spotřebitelů se v srpnu zvýšila o dva body na 104,3 bodu. Z meziměsíčního srovnání vyplývá, že se pro příštích 12 měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily, stejně tak jako úmysl spotřebitelů spořit. Menší obavy mají lidé ze zvýšení nezaměstnanosti a z růstu cen.

„Fakticky poprvé se v letošním roce v meziměsíčním vyjádření zlepšila nálada spotřebitelů. Situace na tuzemském trhu práce zůstává příznivá, což hraje do karet tomu, aby domácnosti i nadále zvyšovaly svou spotřebu,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.