Desetitisíce zablokovaných karet v Česku. Problémy má kvůli krachu Wirecard i systém EET

Krach německého karetního poskytovatele Wirecard má v Česku za následek desetitisíce zablokovaných karet. Ty má například 40 tisíc klientů tuzemské společnosti Twisto. Společnost přešla k jinému poskytovateli a od pondělí začne rozesílat klientům nové karty, avizuje mluvčí firmy Jan Husták. Problém má kvůli Wirecardu i další tuzemská firma Fidoo nebo EET systém eKasa od O2. V celé Evropě jde o miliony blokovaných karet.

Platební karty Wirecardu jsou zablokované od pátku. Společnost je po odhalení rozsáhlého falšování tržeb od pátku v insolvenci a britský regulační úřad jí odejmul bankovní licenci, takže není možné dále využívat platební karty, které se vydávaly prostřednictvím Wirecardu. Po odejmutí licence odpojily německého poskytovatele karet celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard.

„Našim zákazníkům začneme odesílat nové karty v pondělí ráno. Nejdříve, jak to je vůbec možné. Stačí si novou kartu objednat v Twisto účtu,“ předesílá výkonný ředitel Twista Michal Šmída. O nové plastové karty nemusí žádat uživatelé virtuálních karet nebo služby Google Pay.

Twisto se podle Šmídy rozhodlo již před několika měsíci od Wirecardu odejít k jinému poskytovateli karetního řešení. Tím je americká Marqeta, se kterou již Twisto spustilo platby kartou na sousedním polském trhu. V České republice na Marqeta běží virtuální platební karty a Google Pay. Na Wirecardu fungovaly plastové karty a Apple Pay, které jsou nyní pro zákazníky v České republice nedostupné.

Zákazníci mohou nadále využívat drtivou většinu služeb, mezi něž patří platba na jeden klik v e-shopech Twisto Pay, platba složenek a faktur s názvem Snap i rozdělení platby s názvem Split. Fungují také Twisto splátky.

Problémy má systém EET eKasa

Provozovatele eKasy O2 podle mluvčí Lucie Jungmannové Wirecard v pátek informoval, že budou pozastaveny služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří klienti eKasy. „Ostatní funkcionality eKasy zůstávají plně funkční. Situaci intenzivně řešíme a o dalším vývoji budeme zákazníky aktivně informovat,“ ujišťuje. Celkem eKasu využívá asi 20 tisíc podnikatelů, ale ne všichni mají platební terminál.

Kompletně mimo provoz jsou firemní karty společnosti Fidoo, která patří pod Direct pojišťovnu a spravuje zhruba 900 firemních účtů. „Budeme vás neprodleně informovat, jakmile se situace vrátí do běžného stavu. Vaše peníze jsou bezpečně uloženy na účtu v ING Bank N.V. v České republice a jsou pojištěny v souladu se zákonem. Vaše peníze jsou v souladu s právními předpisy odděleny od majetku společnosti Wirecard Card Solutions Limited,“ ujistila Fidoo klienty podle serveru Měšec.cz.

Naopak zákazníci společnosti Revolut, populární původně britské internetové banky, kterou v Česku podle odhadů používá přes 100 tisíc lidí, by měli být dle serveru iHNED.cz klidní. Revolut sice s Wirecard spolupracoval, nedávno od ní ale odešel.

Krach Wirecard dopadl na miliony lidí v Evropě

V celé Evropě mají podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy kvůli pádu Wirecardu kartu nyní zablokovánu řádově miliony lidí. Kolaps Wirecardu začal minulý týden, když její auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu odchod šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.

S obdobnými problémy se potýkají i klienti v dalších zemích. Ve Francii například nemají přístup ke svým penězům uživatelé karet Transcash. Podle společnosti MFTEL, která je na francouzský trh uvedla, bude situace vyřešena do začátku následujícího týdne.

V Británii zablokování platebních karet Wirecardu dopadlo na tisíce lidí. Týká se například karty U Account, která se prezentuje jako alternativa k bance. Své klienty varovaly před dočasně nedostupnými penězi finanční společnost Pockit, Anna Money poskytující obchodní účty a Curve, jež se snaží finance zákazníka shrnout pod jednu aplikaci. Peníze jsou podle nich v bezpečí, jen dočasně nedostupné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 44 mminutami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 10 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 11 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 15 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 16 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 18 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 23 hhodinami
Načítání...