Daňová Kobra obvinila tři lidi za podvody s řepkovým olejem a semenem

Společný tým policistů, pracovníků finančního a celního úřadu, takzvaná daňová Kobra, rozkryl v Pardubickém kraji síť rozsáhlých daňových podvodů. Skupina lidí skrytá za řetězcem firem se snažila u obchodů s řepkovým olejem a semenem získat nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty, škoda dosáhla 40 milionů korun.

Tři z nich ve věku 54 až 58 let policie obvinila ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, dva poslal soud do vazby. „Cisterny s řepkovým olejem jezdily z Polska do České republiky a zpět. Jediným důvodem tohoto putování hmoty bylo čerpání nadměrných odpočtů v České republice,“ řekla Iva Stejskalová z Finančního úřadu pro Pardubický kraj.

Skupina využívala pro manipulaci s olejem skladový areál na Orlickoústecku. Policisté a celníci udělali minulý týden několik domovních prohlídek a prohlídek dalších prostor v Pardubickém kraji. Zároveň se konaly výslechy a prohlídky na Slovensku, kam řetězec firem vedl. „Zajímavé je třeba i to, že platby za dodávky řepkového oleje plynuly během jednoho jediného dne od posledního článku řetězce až po ten první,“ uvedl policejní vyšetřovatel Michael Kastner. Zúčastněné firmy si navzájem přeprodávaly zboží za 190 milionů korun, konkrétně 324 cisteren oleje a 47 návěsů s řepkovým semenem.

Díky včasnému odhalení podvodů se podařilo prakticky celou dosud zjištěnou škodu kompenzovat. Část DPH byla vyplacena a podařilo se získat některé platby, zajištěny byly zásoby řepkového oleje, nemovitosti a peníze na bankovních účtech. Policie ale nevylučuje, že rozsah podvodů byl větší a že padnou další obvinění. Za daňové podvody hrozí pachatelům pět až deset let vězení. 

Pardubická Kobra patří k těm nejaktivnějším v Česku

Daňová Kobra v Pardubickém kraji nedávno odhalila také rozsáhlé daňové podvody při fiktivním vývozu masa na Slovensko. Policie obvinila šest lidí ze zkrácení daně, čtyři skončili ve vazbě. Škoda dosáhla téměř 60 milionů korun. Finančnímu úřadu se podařilo zpětně vybrat na DPH 37,5 milionu korun, policisté zajistili dalších 15,2 milionu korun v nemovitostech, na hotovosti a na účtech. Velká část daňového úniku se tak vrátí státu.