Čínská rozvojová banka zachraňuje CEFC. Odrazuje věřitele od žalob

Čínská rozvojová banka (CDB) jedná s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy. Banka po věřitelích chce, aby na CEFC nepodávali žaloby, nestahovali své úvěry a společnosti tak umožnili normálně fungovat. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací.

„Splatnost dluhopisů končí 21. května a všichni čekáme, co se stane,“ uvedl jeden ze zdrojů agentury. Zhodnocením finanční situace CEFC byla pověřena šanghajská investiční firma Guosheng Group.

Podle finanční zprávy má společnost do konce první poloviny roku splatit krátkodobé půjčky v hodnotě kolem 44 miliard jüanů (zhruba 144 miliard korun). Celkové zadlužení na konci loňského června dosahovalo 111 miliard jüanů, zatímco aktiva podniku činila 169 miliard jüanů.

Zprávy o vyšetřování šéfa následovaly informace o prodeji majetku

Začátkem března vyšlo najevo, že předseda představenstva skupiny CEFC Jie Ťien-ming, který je také členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality.

Následně se objevily zprávy o tom, že má firma problémy s hotovostí. Podle Reuters si byla CEFC v poslední době ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně a minimálně od druhé poloviny loňského roku se snažila získat drahé krátkodobé půjčky od nebankovních společností.

Koncem března pak agentura Bloomberg informovala, že se firma se chystá prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard korun). Podle zdrojů Bloombergu jde například o ústředí společnosti v Šanghaji, řadu vil a luxusních bytů po celé Číně či kondominium v Trumpově věži na newyorském Manhattanu. Společnost CEFC Europe zdůraznila, že nemovitostí v Česku se prodej nedotkne.

Česko je pro CEFC sídlem pro evropské aktivity

CDB jako dosud hlavní finanční zdroj CEFC má mít významnou roli při financování nákupu podílu 14,6 procenta na ruské ropné společnosti Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů (188 miliard korun).

Přestože byl obchod kvůli vyšetřování pozastaven, čínská společnost stále doufá, že se jí podaří odkoupit podíly od švýcarské těžební společnost Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority (QIA), uvedl server ruského listu Vedomosti. CEFC měla zaplatit pětinu celkové sumy do konce března, to však nesplnila. Podle zdrojů listu bylo o pokračování dohody rozhodnuto v Číně na nejvyšší úrovni. Glencore a QIA jsou ochotny termín prodloužit o deset dní, podle jednoho ze zdrojů jsou dokonce připraveni čekat i déle.

CEFC si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit Českou republiku a zaměstnává v tuzemsku přes čtyři tisíce lidí. Kromě budov má mimo jiné významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha. Skupina působí především v energetice, financích a průmyslu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...