ČEZ loni vydělal přes 20 miliard, analytici očekávají nižší dividendy než v minulosti

Energetické skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby jí vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy korun. Předběžné neauditované konsolidované hospodářské výsledky společnost zveřejnila na svém webu. Negativní vliv na výsledky měla podle informací firmy nižší výroba v jaderných elektrárnách a omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku. Analytici očekávali v meziročním srovnání růst čistého zisku o několik miliard korun.

V tiskové zprávě firma poukázala na to, že loni vykázala čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 27,7 miliardy korun, tedy 700 milionů nad očekáváním. Proti roku 2014 je to ale pokles o šest procent. Pro letošek společnost plánuje očištěný čistý zisk 18 miliard korun.

Podle energetického analytika Petra Hlinomaze výhled očištěného čistého zisku ukazuje, že firmě budou letos proti loňskému roku chybět některé pozitivní jednorázové položky. „Říká navíc, že akcionáři patrně nemohou počítat s budoucími dividendami za rok 2016 vyššími než asi 30 korun za akcii hrubého, byť jde o relativně předčasný odhad,“ uvedl.

Jak to bude s dividendami?

Za roky 2012 až 2014 vyplatil ČEZ každoročně akcionářům dividendu ve výši 40 korun za akcii před zdaněním. O výši dividendy za rok 2015 společnost zatím nerozhodla.

Pro investory je klíčové, jaký prostor bude mít firma pro případné navýšení dividendového výplatního poměru nad současný rámec, kdy vyplácí 60 až 80 procent upraveného zisku, uvedl hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

„Osobně se domnívám, že v příštích letech si firma při současném odhadu kapitálových výdajů a tvorby volného cash-flow bude moci dovolit vyplácet 70 až 90 procent zisku na dividendách, což by v praxi znamenalo, že by se dividendy měly držet někde kolem 25 až 30 korun,“ odhadl  Hatlapatka.

Provozní zisk EBITDA za loňský rok byl meziročně nižší o desetinu, výsledek 65,1 miliardy korun ale zároveň o 1,1 miliardy převýšil očekávání firmy. Letos ČEZ očekává provozní zisk EBITDA ve výši 60 miliard korun.

Analytička skupina Roklen Lenka Dvořáková to komentovala tak, že výhled společnosti na letošní rok v porovnání s odhady i aktuálním konsensem na trhu zklamal. „Provozní zisk EBITDA na úrovni 60 miliard korun je pod naším odhadem 64 miliard korun,“ uvedla. „ČEZ si tak zjevně po loňské zkušenosti, kdy společnost během roku snižovala výhled, staví laťku na letošní rok raději konzervativněji,“ upozornila analytička.

Vzhledem ke slabšímu výhledu hospodaření zprávu hodnotíme negativně, dodal analytik Fio banky Jan Raška.

Úspěšné naplňování růstových ambic a systematické snižování nákladů pomáhá zmírnit dopady dlouhodobého poklesu velkoobchodních cen elektřiny na hospodaření ČEZu.
Daniel Beneš
předseda představenstva a generální ředitel ČEZu

Finanční ředitel ČEZu Martin Novák poukázal na to, že firma loni snížila čistý dluh. „Skupina ČEZ dokázala v roce 2015 vygenerovat o 1,9 miliardy korun vyšší provozní cash flow než v roce 2014 a snížit čistý dluh o 16 miliard korun,“ dodal.

Firma připomněla, že ratingová agentura Standard & Poor's jí loni potvrdila rating A- se stabilním výhledem, když hodnocení dalších evropských energetických společností kvůli dramatickému propadu velkoobchodních cen elektřiny agentura zařadila do režimu možného snížení ratingu.

Samotná čísla 2015 jsou lepší (pozitivní), překonaly cíle (pozitivní) a je zde výhled na vysokou dividendu. Výhled na 2016 je slabý = zklamání, velké, malá dividenda.
Bohumil Trampota
analytik J&T Bank

Provozní náklady skupiny ČEZ se loni meziročně snížily o 2,9 miliardy korun. Pozitivně podle společnosti působilo také vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012, negativní vliv naopak měl i posun dokončení modernizace uhelných elektráren Ledvice a Prunéřov.

Prodej energií na tom byl dobře

Tržby společnosti loni vzrostly zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům, uvedla. Prodej elektřiny se zvýšil o osm procent, plynu o 26 procent a tepla o pět procent.

Hlinomaz: Čísla dopadla lépe, než očekával trh a analytici (zdroj: ČT24)

Výroba elektřiny loni klesla o tři procenta na 60,9 terawatthodiny. V jaderných elektrárnách se produkce snížila o 11 procent hlavně kvůli neplánovaným odstávkám v Jaderné elektrárně Dukovany a prodloužení řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. V uhelných zdrojích naopak výroba vzrostla o šest procent.

Hospodaření ČEZu bylo vždy založeno především na výrobě a prodeji elektřiny na velkoobchodním trhu, a to se stává velikým problémem, protože cena elektřina zde klesá několik let za sebou a tím trpí hospodaření firmy. Do budoucna ČEZU nezbývá než změnit strategii a více investovat do obnovitelných zdrojů, které jsou financovány mimo trh a platí je přímo spotřebitelé.
Michal Šnobr
analytik J&T Banka
Šnobr: ČEZ bude muset změnit strategii (zdroj: ČT24)
  • ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
  • V  Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.
  • Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 10 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 22 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 23 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...