Česku se vrací nafta uskladněná u Viktoriagruppe. První vlak by mohl dorazit ve čtvrtek

První vlak s naftou uskladněnou u německé zkrachovalé firmy Viktoriagruppe dorazí do České republiky. Místo původně zmíněného pátku by to ale mohlo být už ve čtvrtek. Česko v Bavorsku uskladnilo naftu zhruba za 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence správcovské firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat.

„V 15:30 vlak opustil brány skladu v Kraillingu, cestoval po opravené vlečce do nádraží ve Fraihamu. Tam byl předán dopravci, v tuto chvíli by už měl být vlak na cestě do České republiky. Celou situaci monitorujeme, během úterý i středy byl tým pracovníků SSHR v Kraillingu. Byli jsme nejen u nakládky, ale i u celního odbavení,“ přiblížil předseda české správy rezerv Pavel Švagr. 

V Česku by tak mohl být vlak už ve čtvrtek a v pátek se začne se stáčením nafty. „Vlaků by mělo být celkově zhruba kolem sedmdesáti. Bude to velmi náročná logistická operace,“ podotknul Švagr.

Švagr: Odpoledne vlak opustil brány skladu v Kraillingu (zdroj: ČT24)

Na vrácení nafty, kterou mělo Česko uskladněnou u firmy Viktoriagruppe, se dohodli zástupci české Státní správy hmotných rezerv (SSHR), insolvenčního správce firmy a nového majitele areálu v polovině července

Švagr tehdy uvedl, že převoz nafty do Česka by měl stát méně než 60 milionů korun a zajistí ho státní distributor paliv Čepro. Nafta bude odvezena výlučně po železnici.

Oprava železniční vlečky v Kraillingu
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Odvoz komplikovala rozbitá železniční vlečka v kraillingském areálu. S její opravou se začalo na konci srpna s tím, že s dokončením se počítalo na první říjnový týden. Česko se zavázalo, že následně naftu do šesti měsíců odveze, prohlásil dříve Švagr.

Česko už naftu v Kraillingu skladovat nechce

Areál společnosti Viktoriagruppe, kde byla česká nafta za zhruba 1,2 miliardy korun uskladněna, získala německá firma Krailling Oils Development - ta je je majetkově propojená s firmou Fau z Přerova.

Podle jednatelky Radostové plánují v Kraillingu provozovat sklad s pohonnými hmotami i nadále. Česko už ale zájem o uskladnění ani do budoucna nemá. „Doufám a věřím, že jsme v tom šťastném okamžiku, kdy máme jak my, tak kupující stejný zájem. My chceme co nejdříve vyskladnit, a kupující už se s tím faktem, že nás tady nebude mít, smířil už na začátku a musí si pro ten areál hledat nějaké jiné podnikatelské aktivity,“ uvedl Švagr. 

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, kterou v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, jež z kontraktu vyplývala.