Češi si v roce 2012 dopřávali v restauracích kvalitnější jídla

Praha - Češi si začali víc vybírat, jaké jídlo si v restauraci dají. Před kvantitou raději volí kvalitu. Trendem letošního roku potom bylo vaření z biopotravin a farmářských produktů. Podle odborníka na gastronomii Pavla Maurera chce zkoušet nové věci zvlášť mladá generace. Většina lidí má ale pořád nejraději svíčkovou nebo řízek.

Podle Maurera Češi chodí do podniků přibližně ve stejném počtu jako dříve. „Lidé si začali i víc vybírat. Už nepřemýšlejí jen o tom, aby to bylo nejlevnější a aby toho byl plný talíř,“ poznamenal odborník na gastronomii, jehož v tomto roce potěšilo, že se do restaurací dostávají farmářské produkty a bioprodukty. „Není to jen módní záležitost. Chytré restaurace se pyšní tím, že vám nabídnou třeba sýr z beskydské farmy. Mají tam svého farmáře, který to dělá pro ně. To je trend, který v tomto roce obrovsky narostl,“ konstatoval Maurer. 

I za „pouhých“ sto korun může být jídlo dobré

Některé restaurace jsou podle něj v Česku předražené, některé naopak podhodnocené. „Mně když někdo nabídne menu za 65 korun – polívku, hlavní jídlo a možná i dezert, tak tam ani nejdu, protože vím, že to nejde,“ podotkl Maurer, který před pár lety ochutnával po Česku ve velkém svíčkovou. Došel k závěru, že ta nejdražší svíčková neznamená nejlepší. „Myslím, že si člověk může dát svíčkovou kolem stovky a je dobrá,“ řekl. 

Češi mají celkem pět nejoblíbenějších jídel, mezi něž patří právě svíčková, ale i řízek, knedlo, vepřo, zelo a smažák. O dost méně lidé navštěvují třeba italské nebo mexické restaurace.

Pavel Maurer, odborník na gastronomii:

„Když vezmeme 100 lidí, tak bych si troufal odhadnout, že 70 z nich jí pořád to samé - chce mít pořád to stejné, nemění své návyky. Chce mít pořád plný talíř, aby to moc nestálo. Pak je tam třicet procent lidí, hlavně mladší generace, která chce zkoušet nové věci.“

Průměrná cena poledního menu v Praze dosahuje devadesáti korun. „Za sto korun se dá udělat slušné jídlo v restauraci, která je na normálním místě,“ upozornil Maurer s tím, že talíř jídla vlastně „obsahuje“ i plat kuchaře, nájem i suroviny. „To, co máte na talíři, nestojí cenu, kterou platíte. Platíte všechno dohromady,“ dodal. 

Tlustý jídelníček není zrovna známkou kvality

Poznat restauraci, kde si pochutnáte, se dá podle řady signálů. Prvním je, jaká vůně z restaurace vychází, druhým pak třeba tloušťka jídelníčku, kvalitní restaurace nabízejí jídel spíš méně. „Když vidíte restauraci, která má špinavé záclony nebo umělé kytky na stole, tak tam nejdu. Potom je tam obsluhující personál, který zásadně ovlivňuje vaše pocity,“ řekl Maurer. 

Lidé také mají stále častěji možnost do kuchyně vidět. „Třeba za pět nebo deset let budou restaurace, kam si budeme moci nosit své věci. Možná budou restaurace, kde člověk řekne, jak si představuje, aby mu jídlo připravili,“ dodal Maurer k možnému vývoji do budoucna.

Nahrávám video
Rozhovor s Pavlem Maurerem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
před 6 hhodinami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 7 hhodinami

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
14. 4. 2026

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
14. 4. 2026

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu. Za první den blokády íránských přístavů neproplula podle velení americké armády CENTCOM jediná loď.
14. 4. 2026Aktualizováno14. 4. 2026

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
14. 4. 2026

Aerolinky žádají EU o pomoc s dopady války na Blízkém východě

Největší evropské aerolinky žádají Evropskou unii, aby jim ulevila od dopadů války na Blízkém východě, informují agentury Bloomberg a Reuters s odvoláním na příslušný dokument sdružení Airlines 4 Europe (A4E). Mezi jeho členy jsou například Lufthansa, Air France-KLM nebo majitel British Airways společnost IAG. Aerolinky po Bruselu žádají, aby zavedl dočasná opatření, jež by jim pomohla překonat případný nedostatek leteckého paliva a vyšší náklady způsobené americko-izraelskou válkou s Íránem.
14. 4. 2026Aktualizováno14. 4. 2026
Načítání...