Češi poslali Finanční správě přes dva tisíce udání kvůli účtenkám

Finanční správa v současnosti eviduje zhruba 2100 oznámení o nevydání účtenky v rámci elektronické evidence tržeb. Celý systém po více než měsíci funguje bez problémů a tak, jak Finanční správa předpokládala. V Českém rozhlasu Plus to uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zároveň rozhodl, že web, kam lidé mohou nahlásit, že nedostali účtenku k EET, bude ve čtvrtek zrušen. Informoval o tom v pořadu Devadesátka ČT24.

Nevěděl jsem, že vznikl tento web, dozvěděl jsem se o tom z twitteru, řekl Babiš. O jeho zrušení prý rozhodl proto, že kazil dojem z dobrého projektu EET. Vyčítá mu zejména, že je anonymní. Stěžovatelé by se měli podle něho ke svým oznámením přihlásit. My jsme nechtěli vyzývat lidi, aby někoho udávali, zdůraznil Babiš. Web by měl být ve čtvrtek zrušen. 

Internetový formulář je dílem vstřícného úředníka, tvrdí ministr. „Lidi píšou na Finanční správu různé oznámení, maily, pohledy, dopisy, takže nějaký usilovný úředník na Finanční správě jim chtěl vyjít vstříc a udělal formulář,“ řekl Babiš. „Zítra (ve čtvrtek), doufám, že bude (web) zrušen,“ doplnil.

72 minut
Babiš v pořadu Devadesátka ČT24
Zdroj: ČT24

Předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že rušený web vznikl na přímý Babišův pokyn. „My, kteří stále ještě vidíme do ministerstva financí, víme, že udavačský web vznikl na přímý pokyn Andreje Babiše a že na něm trval přes rozpaky Finanční správy,“ napsal Kalousek.

„To, že někdo nám pošle nevydanou účtenku nebo někoho označí, neznamená, že tam půjde někdo na kontrolu. Oznámení vyhodnocujeme analyticky,“ uvedl Janeček. Nejdůležitějším nástrojem Finanční správy pro kontrolu dodržování EET jsou ale podle Janečka kontrolní nákupy pověřených pracovníků přímo v provozovnách.

Janeček zároveň upozornil, že určitá míra tolerance ze strany správy bude ještě i v lednu, ovšem jen u drobnějších prohřešků. „Tam, kde kontroly odhalí jen drobný problém, ale mají tam pokladnu a evidují tržby, tam budeme komunikovat klientsky a snažit se napomoci k tomu, aby se vady odstranily. Nicméně pokud někdo nemá pokladnu a neposílá účtenky, tam se laskavost čekat nedá,“ uvedl. 

Restauratéři a hoteliéři podle údajů na serveru www.etrzby.cz odeslali do systému EET do pondělí 2. ledna, tedy za více než měsíc fungování evidence tržeb, zhruba 80,8 milionu účtenek.

obrázek
Zdroj: ČT24

Některé restaurace zanikly, jiné naopak vznikají

Do EET je zatím zapojeno 42 399 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET týkat zhruba 40 tisíců podnikatelů. Finanční správa však registruje téměř 55 400 vydaných žádostí o autentizační údaje.

Evidence tržeb podle ankety ČTK v řadě restaurací zkomplikovala obsluhu nebo vedla ke zdražení. Některé menší restaurace dokonce kvůli EET ukončily činnost. Zároveň ale i nové restaurce přibývají, například v Libereckém kraji navzdory obavám z EET počet hostinských živností v závěru roku narostl. 

  • 1. fáze – prosinec 2016: stravovací a ubytovací služby
  • 2. fáze – březen 2017: maloobchod a velkoobchod
  • 3. fáze – březen 2018: ostatní činnosti ( s výjimkou vybraných řemesel a výrobních činností - viz 4. fáze), například svobodná povolání, doprava, zemědělství.
  • 4. fáze – červen 2018: řemeslníci

Prvního března bude zatěžkávací den, tam se ukáže, zda je systém dobře navržen a zda tu zátěž zvládne, řekl v pořadu zakladatel nezávislého webu HlídačEET.cz (sleduje fungování elektronické evidence tržeb) Michal Bláha.

Dosavadní fungování považuje za nadprůměrně dobré. Upozornil však na to, že od března se do systému přihlásí přibližně 200 až 250 tisíc nových subjektů – maloobchodnící a velkoobchodníci. Ti vytvářejí mnohem více účtenek než již zapojené hotely a restaurace. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
včera v 13:26

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...