Češi loni na pojistném zaplatili skoro o pět procent víc. Počet smluv životního pojištění ale dál padá

Český pojistný trh loni zrychlil růst. Pojišťovny vybraly v roce 2018 na pojistném 129,3 miliardy korun, což je meziročně o 4,8 procenta více. Rostlo hlavně neživotní pojištění, a to o 7,2 procenta, zatímco životní pojištění se zvýšilo jenom o 0,6 procenta. Výsledky sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu.

Pojišťovny loni inkasovaly víc především díky růstu neživotního pojištění o téměř šest miliard korun. Za tento typ pojištění tak lidé dali 85,4 miliardy korun. Na druhé straně životní pojištění sice stále roste, ale ve srovnání s neživotním velmi mírným tempem na 43,93 miliardy korun.

Pokračuje hlavně pokles životního pojištění u produktů s jednorázově placeným pojistným, objem za celý rok 2018 je ve srovnání s rokem 2017 o 18 procent nižší. „U produktů s běžně placeným pojistným pokračuje další, byť stále velmi mírné, posilování. Konkrétně tento segment za rok 2018 rostl tempem o 1,1 procenta na 42,95 miliardy korun,“ přiblížil pojistný analytik asociace Jaroslav Urban.

U jednorázového životního pojištění si klienti uvědomují, že není pro jednorázové investice vhodné a své peníze zhodnocují vhodnějšími produkty, okomentoval produktový ředitel Partners Martin Podávka. U běžně placeného pojištění by podle něj detailní data ukázala, že výsledný růst je složen z poklesu investiční složky a o to většího nárůstu té části pojistného, které kryje rizika. „I zde je vidět, že roste finanční gramotnost spotřebitelů,“ podotkl.

U životního pojištění stále klesá počet aktivních pojistných smluv. Ve srovnání s rokem 2017 je jejich počet o 89 tisíc nižší, když jich koncem roku bylo aktivních 5,29 milionu. Počet nově uzavíraných smluv běžně placeného životního pojištění se meziročně výrazně nezměnil, když v roce 2018 klienti uzavřeli 523 tisíc nových smluv s pojistným ve výši 5,56 miliardy korun.

Oproti situaci v letech 2011 a 2012, kdy bylo za rok uzavřených asi 900 tisíc nových smluv životního pojištění a zároveň jeden milion jich byl ukončen, tak nyní za rok 2018 bylo uzavřeno jen 523 tisíc smluv s běžně placeným pojistným a počty ukončených smluv klesly na 600 tisíc. Ve srovnání s rokem 2017 počet nových smluv poklesl o jedno procento, zatímco počet ukončených smluv se dále snížil o devět procent.

Zájem zůstává u povinného ručení i havarijního pojištění

V neživotním pojištění povinné ručení posílilo o 6,8 procenta, což částečně překonává 3,9procentní růst počtu pojistných smluv. Nicméně průměrná škoda v tomto odvětví roste stále rychlejším tempem (o sedm procent) než průměrné pojistné (o tři procenta).

Havarijní pojištění si udržuje vysoké tempo růstu (10,3 procenta oproti 8,4 procenta v roce 2017). Tento trend je daný navyšujícím se počtem havarijně pojištěných vozidel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
před 20 mminutami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 15 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...