Brusel zahájil právní kroky vůči zemím porušujícím pravidla pro klece

Brusel - Evropská komise dnes přikročila k právním krokům proti 13 státům, a to kvůli normám týkajícím se kvality klecí pro nosnice. Česká republika mezi nimi není, naopak volá po tom, aby pravidla byla uplatňována všude v EU, tak jak by to od počátku roku mělo být.

Do nových klecí už valná část českých farmářů investovala nezanedbatelné množství peněz, což by je teď mohlo znevýhodnit vůči konkurentům, kteří tak neučinili. Podle středečních informací českých drůbežářů výměna klecí pro nosnice podle pravidel EU bude české chovatele stát přibližně 2,8 miliardy.

Ovšem Bruselu právě procedury pro porušení práva nějakou dobu trvají. Komise nejdříve stát varuje, tak jako učinila dnes. Pak případně pošle odůvodněné stanovisko. Až následně, když stát adekvátně nereaguje, ho může pohnat před evropskou justici. U ní řízení může trvat i řadu let. Nakonec by státu mohla hrozit finanční sankce.

Unie se na pravidlech dohodla už v roce 1999. Až do konce loňského roku ale měli zemědělci přechodné opatření, které jim mělo umožnit se na definitivní vstup norem v platnost připravit. Konkrétně jde například o velikost a kvalitu klecí.

Slepice ve velkochovu
Zdroj: ČT24

Mezi 13 zeměmi figuruje Polsko, z něhož do ČR mířilo v minulosti velké množství vajec. Ministerstvo zemědělství už předem varovalo, že se bude snažit s věcí něco dělat. Státní veterinární správa zakázala prodej už statisíců polských vajec, které pocházejí od nosnic z nevyhovujících klecí. Podle mluvčího komise Fréderica Vincenta se zdá, že Češi jsou zatím jediní, kdo takto postupují.