Bezděk, otec důchodové reformy, opustil NERV

Praha - Ekonom Vladimír Bezděk už nebude radit vládě. Ukončil své členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Důvodem je jeho profesní působení na Slovensku, kam se i s rodinou přestěhoval. Bezděk v rámci NERVu pracoval zejména na doporučeních pro důchodovou reformu. Jeho práci ocenil i premiér Petr Nečas (ODS).

Rezignaci projednala na svém jednání ekonomická rada 13. srpna. Po jeho odchodu tak má NERV 14 členů. „V současnosti není určen žádný náhradník za odcházejícího člena NERVu Bezděka,“ uvedl tajemník NERVu David Havlíček.

Bezděk se dlouhodobě zabývá problematikou penzijní reformy. Jeho přínos v poradním sboru ocenil i premiér Petr Nečas. „Výstup pracovní skupiny NERV pro důchodovou reformu byl jedním z důležitých podkladů pro vytváření vládní koncepce reformy penzí,“ uvedl Nečas.

Vladimír Bezděk

zahájil svou profesní dráhu v roce 1997 v České národní bance. Zde se zabýval například analýzou fiskální politiky, působil také jako poradce člena Bankovní rady. Od července 2004 do června 2005 byl dočasně uvolněn pro potřeby vlády, pro kterou koordinoval přípravu podkladů pro rozhodnutí o důchodové reformě.

Koncem roku 2006 Bezděk opustil ČNB a vydal se do soukromé sféry. Působil například v Aegon Pojišťovně a Aegon Penzijním fondu. Na žádost ministra financí a ministra práce a sociálních věcí vedl od ledna do června 2010 Poradní expertní skupinu (PES) zaměřenou na přípravu důchodové reformy.

Národní ekonomická rada vlády, kterou se Bezděk rozhodl opustit, je nezávislým poradním orgánem, který pomáhá vládě při sestavení reforem a dalších ekonomických opatření. Má jí pomoci hledat nejvhodnější podobu zamýšlených kroků. NERV vláda zřídila v roce 2009, kdy začala na Česko tíživě doléhat světová finanční a hospodářská krize.