Bělorusko plánuje prodat Rusku své plynovody

Minsk - Bělorusko plánuje prodat svůj podíl v domácí síti plynovodů Rusku za 2,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 43 miliard korun. Oznámil to předseda běloruské vlády Michail Mjasnikovič. Rusko by tak získalo plnou kontrolu nad běloruskou sítí, která přepravuje ruský plyn do Evropy. Rusko se na zásobování Evropské unie zemním plynem podílí zhruba čtvrtinou, z toho asi 80 procent posílá přes Ukrajinu a zbytek přes Bělorusko. Spory Ruska s oběma tranzitními zeměmi již v minulosti několikrát narušily dodávky plynu do EU.

„Ruská strana je připravena koupit náš podíl v (běloruském provozovateli plynovodů) Beltransgaz za 2,5 miliardy dolarů,“ řekl premiér běloruské agentuře Belta. Ruský plynárenský gigant Gazprom již zaplatil podobnou částku za padesátiprocentní podíl ve firmě Beltransgaz, který získal prostřednictvím řady akvizic v letech 2007 až 2010.

Podle tisku chce Rusko získat kontrolu nad běloruskou síti plynovodů výměnou za souhlas s úvěrovou pomocí pro Bělorusko, které nyní zažívá těžkou měnovou krizi. Ruský ministr financí Alexej Kudrin tento týden řekl, že dohoda o tříletém úvěru tři až 3,5 miliardy dolarů pro Bělorusko by mohla být dojednána již počátkem června. Potvrdil rovněž, že Moskva jedná o plném převzetí Beltransgazu.