Americká technologická společnost Apple zřejmě opustila plán výroby samořízeného automobilu a soustředí se výhradně na samotnou technologii autonomního řízení. V rozhovoru s listem The New York Times (NYT) to uvedlo pět zdrojů, které jsou obeznámeny s plány Applu. Další velcí hráči pak vytvářejí různé aliance, aby snížili náklady na vývoj a zvýšili své šance na tomto perspektivním, ale také vysoce konkurenčním poli.
Apple se vzdává plánu vyrábět samořízený automobil, uvedl americký list
Přitom ještě před pár lety Apple nabíral zaměstnance pro velký a tajný projekt, který „dostane Detroit do kolen“. Letos v červnu ale šéf Applu Tim Cook v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že Apple se soustředí na autonomní systémy.
Podle zdrojů newyorského listu, které nechtěly být jmenovány, se v projektu nazvaném Titan objevilo několik chybných kroků. Ty vedly k tomu, že společnost se přesunula od výroby samořízeného vozu k vývoji technologie pro automobil, který vyrobí někdo jiný. Tím se Apple dostává na úroveň řady jiných technologických firem, jež na technologii autonomního řízení pracují.
- Odstartoval v roce 2014, firma Apple angažovala řadu zkušených lidí a najala experty na vývoj softwaru i osobních automobilů ve snaze mít pod kontrolou všechny aspekty výroby – software, hardware i design.
- Vývojáři se věnovali každému detailu, jako je například tiché automatické otevírání a zavírání dveří nebo nový vzhled interiéru bez volantu a pedálů.
- Dokonce uvažovali o nahrazení standardních kol sférickými.
- Projekt se však dostal do problémů. Jednak kvůli svému rozsahu, jednak kvůli absenci jasně definované vize.
- Vedení se neshodlo v tom, zda vyvíjet plně autonomní vůz, nebo automobil, nad nímž řidič může v případě nutnosti převzít kontrolu.
- Loni začal Apple projekt utlumovat. Do čela jmenoval dlouholetého manažera Boba Mansfielda a ten plán výroby osobního automobilu odložil na neurčito a projekt nasměroval na samotnou technologii autonomního řízení.
- Zdroj: ČTK
Technologie samořízení je jedním z nejžhavějších témat v Silicon Valley a Apple není zdaleka jedinou firmou, která na ní pracuje, uvádí newyorský list.
Spojit síly a peníze
Loni v červenci se německá automobilka BMW stala prvním velkým hráčem, který oznámil, že opouští sólový vývoj samořízených vozů, uvedla agentura Reuters. Místo toho vytvořila tým s výrobcem čipů Intelem a s izraelským výrobcem vizuální technologie pro pokročilý asistenční systém pro řidiče Mobileye. Cílem je vytvořit do roku 2021 platformu pro autonomní technologii v automobilu.
Rozhodnutí následovalo po cestě vedoucích pracovníků automobilky, kteří navštívili různé startupy a dodavatele, aby posoudili konkurenční postavení BMW. „Každý investuje miliardy. Z našeho pohledu dává smysl spojit síly pro vývoj základního systému jako platformy,“ uvedl tenkrát viceprezident BMW Klaus Buettner.
Další německý výrobce luxusních vozů Daimler před třemi měsíci spojil síly s německým dodavatelem Boschem. A japonská automobilka Honda již dala najevo, že je připravena dát se s nimi do aliance při přípravě autonomních vozů.
V květnu pak dali „hlavy a zdroje dohromady“ i provozovatel alternativní taxislužby v USA Lyft a Waymo, jednotka Alphabetu (mateřská společnost Googlu) zaměřená na samořiditelné vozy.
Jako příklad různých aliancí pro úsporu nákladů na vývoj se uvádí i to, že německé automobilky BMW, Daimler a Volkswagen odložily vzájemnou rivalitu a koupily v roce 2015 německého poskytovatele digitálních mapových služeb HERE. Loni pak patnáctiprocentní podíl ve firmě získal Intel. Automobilkám to má umožnit snížit závislost na mapové službě Googlu.
Vznikne a prosadí se robotaxi?
Jedním z nejvíce nadějných trhů pro autonomní technologie jsou taxíky bez řidičů, „robotaxi“. Jednoho dne by prý mohly nahradit běžnou taxislužbu či část veřejné dopravy ve velkých městech.
Americké automobilky Ford a General Motors do této sféry investují podle Reuters každá nejméně dvě miliardy dolarů. Od roku 2021 by chtěly vytvořit flotily svých samořídicích vozů pro sdílené jízdy.