Agronom Růžek: Řepka je pro zemědělství výborná plodina

Praha - Biopaliva jsou kvůli přeměně krajiny na zemědělskou půdu horší než benzin a nafta. To je závěr odborné studie, kterou si nechali vypracovat Britové, Američané a Evropská unie. V Česku zabírá řepka olejka velkou část zemědělské plochy. Podle některých odborníků tato rostlina půdu vyčerpává, jiní ji naopak považují za velmi prospěšnou. Třeba podle agronoma Pavla Růžka z Výzkumného ústavu rostlinné výroby nechává řepka ornou půdu ve výborném stavu a pro zemědělství je to nenahraditelná plodina.

Řepková pole v Česku zabírají asi 400 tisíc hektarů z celkových téměř tří milionů hektarů orné půdy. V poslední době však na českých polích mírně ubývá. Podle Pavla Růžka z Výzkumného ústavu rostlinné výroby je řepka výbornou plodinou těžko nahraditelnou třeba pro ozimou pšenici. Právě obilovinám zasívaným po ní totiž řepka připravuje vhodnou ornou půdu.

  • Pavel Růžek, agronom Výzkumného ústavu rostlinné výroby: „Nechává půdu ve výborném stavu. Když se nechá výdrol, tak dokonce i obohacuje o organickou hmotu, takže z tohoto pohledu je řepka výbornou plodinou v zemědělství.“

Kritici často namítají, že pokud bychom plochy, kde se nyní pěstuje řepka, zatravnili a zalesnili, docílili bychom mnohem větších úspor skleníkových plynů než při pěstování řepky na biopaliva. „Může to být pravda a nemusí. Řepka nechává po dlouhou dobu během roku půdu krytou, takže brání erozi a různým devastačním věcem,“ tvrdí Růžek.

Často se také o řepce olejce říká, že ornou půdu nadměrně vyčerpává. „Ona je samozřejmě velkým příjemcem živin, protože je to veliká, krásná rostlina a prakticky odebírá velké množství živin, ale zároveň zanechává i živiny v půdě, mobilizuje je, dělá drenáž půdy, dělá některé věci, které jsou často opomíjeny,“ upřesňuje výzkumník z ústavu rostlinné výroby.

Drenáž půdy spočívá v tom, že na poli zůstávají posklizňové zbytky. „Obrovská výhoda je, že jsou uvnitř duté a všude okolo je makroedafon (soubor živočišných organismů - pozn. red.). Ona nám drenážuje půdu, což neumí skoro žádná plodina tak dobře jako právě řepka,“ říká Růžek. Právě díky drenáži pak dochází k větší infiltraci vody do půdy.

9 minut
Agronom Růžek: Řepka nechává půdu ve výborném stavu
Zdroj: ČT24

V hnojivech jsou ještě rezervy

Stinnou stránku pěstování řepky představuje ošetřování různými pesticidy včetně insekticidů. „V tom jsou určitě rezervy,“ dodává Růžek. I přesto ale považuje řepkový olej za jeden z vůbec nejkvalitnějších olejů, který je podle něj často opomíjený. „I v obchodních řetězcích se prodává více slunečnicový olej, přestože řepkový je kvalitnější,“ míní.

  • Pavel Růžek: „Má větší podíl nenasycených mastných kyselin. Tudíž ze zdravotního hlediska obsahuje omega 6 a omega 3 v ideálním poměru, takže z tohoto pohledu je velice dobrý a doporučoval bych všem posluchačům, aby si udělali na českém řepkovém oleji řízeček z českého masa, a určitě budou spokojeni.“

Růžek také vyvrací kritiku v souvislosti nejen se zápachem, ale i s nadměrným řepkovým pylem, jenž díky své lehkosti zalétává někdy i velmi daleko od polí. „Pyl řepky není lehký, mnohem lehčí je pyl větrosnubných rostlin, které se přenášejí vzduchem… Já si myslím, že řepka smrdí negativním lidem, pozitivním lidem voní,“ říká agronom s úsměvem.

  • Pavel Růžek: „Letos je rok půdy, takže bychom se o tu půdu měli starat a řepka tomu určitě přispívá.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 13 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 20 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 21 hhodinami
Načítání...