Piráti si za nového předsedu strany zvolili náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba, který ve druhém kole porazil bývalého senátora Lukáše Wagenknechta. Celostátní fórum pokračovalo volbou místopředsedů. V druhém kole byla zvolena Hana Hajnová, Martin Šmíd a Michal Bláha. O čtvrtém místopředsedovi rozhodnou Piráti později on-line. Těsně prošla také změna pirátských stanov, kterou nový předseda prosazoval.
Piráti si zvolili nové vedení. Povede je Hřib
Na místo končícího předsedy Ivana Bartoše nastoupí Hřib, který ve druhém kole obdržel 454 hlasů z 866, jeho protikandidát Wagenknecht získal 401 hlasů. Dalšími uchazeči o post předsedy byli bývalý náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík, bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl a (odstoupivší) senátorka Adéla Šípová a bývalý ostravský radní David Witosz, kteří před prvním kolem podpořili Wagenknechta.
Nový předseda Pirátů zopakoval, že sám ve sněmovních volbách nemá v úmyslu kandidovat. „Nemám tu ambici, ale vnímám odpovědnost předsednictva,“ uvedl. Chtěl by, aby Piráti zopakovali úspěšnou sněmovní kampaň jako v roce 2017 nebo v pražských komunálních volbách, v nichž strana v hlavním městě získala pětinu hlasů. Pozice Pirátů vůči vládě se podle Hřiba nezmění.
Hřib chce ve straně mimo jiné prosadit soubor vnitřních reforem, které označuje jako „novou pirátskou vlnu“. Změna stanov byla těsnou většinou schválena. Hřib uvedl, že pokud by reforma nebyla schválena, rezignoval by na funkci předsedy strany po zvolení lídra pro sněmovní volby.
Pro změnu stanov hlasovalo 391 ze 645 delegátů. Změna počítá mimo jiné se zrušením zahraničního, personálního a technického odboru strany, zvyšuje z 50 na 60 procent počet hlasů pro přijetí některých rozhodnutí a dává stranickým lídrům právo nominovat další kandidáty do voleb.
Reforma mechanismů
Reforma stranických mechanismů má podle něj směřovat ke kultivaci strany, „abychom navenek mluvili jedním hlasem“. Podle kritiků, k nimž patřil vedoucí zahraničního odboru Pirátů Michal Gill, ale reforma místo sjednocení a akceschopnosti strany povede k centralizaci moci v celorepublikovém výboru, který se má znovu sloučit s celorepublikovým předsednictvem.
Gill poté oznámil, že požádal o přerušení členství ve straně. Pro ukončení členství se v reakci na sobotní volbu rozhodla také bývalá místopředsedkyně strany Jana Michailidu, upozornil iROZHLAS.cz. „... členská základna si vybrala směr, který je s mojí další účastí neslučitelný. Respektuju, že se naše cesty rozcházejí, a proto jsem požádala o ukončení členství,“ uvedla Michailidu na síti X.
Po Hřibově zvolení mu dosavadní předseda Bartoš popřál úspěch v konsolidaci strany a předal mu symbolické kormidlo. Novému předsedovi blahopřál také premiér Petr Fiala (ODS), který věří, že společně rychle najdou cestu, jak spolupracovat ve prospěch země.
Neúspěšný kandidát Wagenknecht před volebním finále zopakoval, že jeho primárním motivem je, aby Piráti dosáhli ve sněmovních volbách v příštím roce dvouciferného výsledku. Slíbil stranu stabilizovat a zlepšit komunikaci s voliči. „Česko potřebuje silné Piráty u kormidla, ne v podpalubí,“ uvedl.
Miklík ve svém kandidátském projevu hovořil o potřebě jasně pojmenovávat témata. Podle něj musí být Piráti „jasní, přímí, jednoznační a někdy i drzí.“ Štrébl svou kandidaturu označil za „vzpouru na pravoboku“. Kandidátské projevy pronesli i Šípová a Witosz, kteří o pár minut později od kandidatury odstoupili.
Bartoš je přesvědčen, že nové vedení strany bude měnit Česko k lepšímu. Ve své úvodní řeči zdůraznil, že je nutné pokračovat v rozjetých projektech a přicházet s novými řešeními problémů. Podle něj by se Pirátská strana měla méně zabývat sama sebou a více pracovat pro společnost. Jako moderní a silná strana by měla přinášet jasná a srozumitelná řešení, podložená odborností a doprovázená empatií.
Volba místopředsedů
O posty místopředsedů se ucházelo šestnáct kandidátů. V prvním kole místopředsedy Piráti nezvolili. Do druhého kola postoupili zastupitelka Telče Hana Hajnová, bývalý krajský radní Olomouckého kraje Martin Šmída a zakladatel neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha.
Ve druhém kole si Piráti zvolili tři ze čtyř místopředsedů. Z původního vedení zůstala jen Hajnová, jejíž zvolení doporučil nový předseda Hřib, nováčky jsou Šmída a Bláha. O čtvrtém místopředsedovi Piráti rozhodnou později on-line.
„Byl zvolen opravdu silný tým,“ komentoval výběr místopředsedů Hřib. „Chceme být skutečně tou středovou liberální stranou, chceme být srozumitelní a mluvit jedním hlasem,“ dodal a ztotožnil se s ambicí dosáhnout ve sněmovních volbách dvouciferného výsledku.
Kromě nich kandidoval také exposlanec Tomáš Vymazal a bývalý náměstek královéhradeckého hejtmana Pavel Bulíček, stejně jako další bývalí kandidáti na předsedu strany – jediná pirátská senátorka Adéla Šípová, bývalý ostravský radní David Witosz a někdejší náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík.
Několik kandidátů před zahájením hlasování odstoupilo, mimo jiné místopředsedkyně v bývalém vedení Markéta Gregorová a zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu. Během hlasování je doplnili bývalý pražský senátor a neúspěšný kandidát na předsedu strany Lukáš Wagenknecht a IT developer Lukáš Hejduk.