Zemřel válečný veterán Bedřich Opočenský, bylo mu 92 let

Ve věku 92 let zemřel v sobotu ráno po dlouhé nemoci válečný veterán Bedřich Opočenský. Na Twitteru to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Za druhé světové války se Opočenský zapojil do odboje a v závěru války se stal tankistou v československé zahraniční armádě bojující po boku Rudé armády na východní frontě.

Opočenský se narodil v Českém Boratíně ve Volyni na dnešním území Ukrajiny, před druhou světovou válkou patřící na západě k Polsku a na východě k Sovětskému svazu, kde byla již od 19. století velká česká komunita. Během německé okupace Volyně po roce 1941 se Opočenský přidal k protinacistickému odboji v organizaci Blaník.

V roce 1944 se jako dobrovolník přihlásil do československého zahraničního vojska. Nastoupil výcvik pro řidiče tanku, a následně absolvoval výcvik pro velitele tanku. Bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci.

„Jeli jsme, letěli jsme, pálili jsme. Snad řidič uhnul jen o centimetr z těch kolejí, co byly vyjeté. Řach - dostali jsme to z pravé strany do pásu. Utrhlo to dvě pojízdná kola, prorazilo dno tanku a zranilo to Sašu (Alexandr Vízek ze Zdolbunova),“ popisoval Opočenský zážitky z jaselské operace pro Paměť národa.

Se svým tankem se podílel i na dobytí ostravského mostu Miloše Sýkory, který byl branou k dalšímu postupu osvobozeneckých vojsk na Slezskou Ostravu. Za to loni získal čestné občanství města Ostravy. Tehdy byl už posledním ze tří legendárních velitelů českých tanků podílejících se na osvobození města 30. dubna 1945. Ostravská radnice tak po jeho úmrtí vyvěsila smuteční vlajku a ve foyer zřídí pietní místo.

„S velkým smutkem jsem přijal zprávu o skonu pana plukovníka Bedřicha Opočenského,“ reagoval ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), který veterána v posledních týdnech několikrát navštívil v nemocnici.

Žádný čítankový odosobněný hrdina, ale skvělý chlap s neuvěřitelným rozhledem, vitální a aktivní do konce života. Ještě i v nemocnici cvičil každé ráno u otevřeného okna, aby zůstal fit. Miloval nade vše svou rodinu a, přestože bydlel v malé vesnici až u Litoměřic, také Ostravu.
Tomáš Macura
ostravský primátor

Povýšení se Opočenský nedočkal

V listopadu měl být Opočenský při příležitosti Dne veteránů na návrh ministra obrany povýšen z plukovníka do hodnosti brigádního generála ve výslužbě. „Bohužel, osud byl rychlejší. Čest jeho památce,“ uvedl Stropnický.

„Do poslední chvíle jsem doufal, že se pan plukovník povýšení, které jsem za vedení města inicioval, dožije a ocenění si vychutná,“ řekl ostravský primátor. Soustrast rodině Opočenského vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Poslední rozloučení s vojenskými poctami se podle ministerstva obrany uskuteční zřejmě v pátek 4. listopadu v Chotiněvsi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš v sobotu na volebním sněmu ANO obhájil pozici předsedy hnutí, byl jediným kandidátem. „Budu dál pracovat. Společně musíme přesvědčit naše spoluobčany, že jsme nejlepší,“ prohlásil po oznámení výsledků. Pozici prvního místopředsedy obhájil Karel Havlíček. Nyní probíhá volba řadových místopředsedů. Babiš dříve na sněmu zmínil, že vládní koalice měla uvažovat o společném kandidátovi na prezidenta do voleb v roce 2028.
06:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Babiš má spor kolem L-159 za umělý. Ukrajina je nutně potřebuje, zdůraznil Pavel

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na sobotním sněmu hnutí ANO ministerský předseda řekl, že nechce plýtvat energií na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici svůj mandát obhajovat, už dle Babiše vede volební kampaň. Pavel sdělil, že při jednání na Ukrajině žádný příslib ohledně L-159 nedal. Považuje ale za správné je prodat, Kyjev je podle něj potřebuje k obraně.
11:41Aktualizovánopřed 8 mminutami

Ledovka se může tvořit až do neděle. Meteorologové rozšířili výstrahu

Meteorologové prodloužili výstrahu před ledovkou. Nově platí do nedělních 10:00 pro Moravu a Slezsko, část Vysočiny a Pardubického kraje a nově i pro část Královéhradeckého kraje a Jižních Čech, informoval v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 58 mminutami

Solární panely i baterie letos zřejmě zdraží až o dvacet procent

Solární elektrárny budou letos zdražovat. Ceny fotovoltaických panelů a baterií mohou postupně vzrůst až o dvacet procent. Důvodem je růst cen jednotlivých materiálů, jejichž producentem je především Čína. Skokový růst kompletních zařízení zatím nehrozí, vyplývá z informací solární firmy Raylyst a Solární asociace.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů debatovali o letounech L-159 a zbrojním průmyslu

Náčelník generálního štábu Karel Řehka v pátek uvedl, že armáda je od loňského podzimu připravena poskytnout Ukrajině čtyři letouny L-159. Podle něj by to nijak neohrozilo obranyschopnost Česka. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) prodej letounů nepodporuje a tvrdí, že žádné takové doporučení od vojáků nedostal. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v Událostech, komentářích řekl, že ho prohlášení armády nepřekvapilo a zastává stejný názor, obranyschopnost Česka by to podle něj „nijak fatálně neohrozilo“. Poslanec Radek Koten (SPD) podotkl, že dodat „pouze holá letadla bez jakéhokoli servisu, náhradních dílů, bez vycvičených pilotů“ mu smysl nedává. V debatě moderované Lukášem Dolanským hosté hovořili rovněž o českém zbrojním průmyslu a vstupu zbrojařské skupiny CSG na burzu. Svůj komentář připojil také bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok.
před 5 hhodinami

Nové vysokoškolské obory reflektují trendy i požadavky firem

Vysoké školy v Praze, Brně, Olomouci a dalších městech otevřou příští akademický rok nové obory. Podle mluvčích oslovených škol reagují nové studijní programy na konkrétní požadavky zaměstnavatelů, kteří kromě praktických znalostí žádají i schopnost kritického myšlení. Školy zohledňují i společenské trendy. Nové studijní programy se často týkají životního prostředí nebo umělé inteligence.
před 5 hhodinami

Češi poslali na pomoc Ukrajině za den a půl přes 40 milionů

Od spuštění nové sbírky na pomoc Ukrajině ve středu večer se v tuzemsku do pátečního odpoledne vybralo přes čtyřicet milionů korun. Překonána tak byla obdobná výzvu v Polsku, kde za šest dní lidé naposílali v přepočtu na třicet milionů korun. Češi takto poslali po pokračujících ruských útocích na ukrajinskou energetickou síť peníze například na generátory a záložní zdroje. Napadené zemi pomáhají a přispívají ale i jinak – například výrobou zákopových svíček či maskovacích sítí. Do této produkce se zapojil Skaut i další organizace.
před 6 hhodinami

Diag Human spustila exekuci na dvě firmy skupiny ČEZ

Česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva a společnost Diag Human spustili první kroky v exekuci na Česko. Týkají se lucemburských firem Gasnet a Czech Gas Networks Investments, ve kterých má podíl energetická skupina ČEZ. Píše to server Hlídací pes. Šťáva chce po tuzemsku peníze za překažený obchod s krevní plazmou, výše odškodného se odhaduje na 17 miliard korun. Kauza začala v devadesátých letech. Podle mluvčího skupiny ČEZ podnik žádné obstavené účty nemá.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...