Zeman přijme Babiše a šéfa ČEZu Beneše. Podle premiéra budou mluvit o Dukovanech

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek sejde na Pražském hradě s designovaným premiérem Andrejem Babišem (ANO) a generálním ředitelem polostátní energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem. Beneš má s prezidentem blízké vztahy, seděl třeba v jeho štábu po loňských volbách. Babiš uvedl, že bude se Zemanem mluvit o rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Hrad po této schůzce neplánuje žádný mediální výstup.

„Budeme diskutovat o tom, proč jsme doposud nezačali stavět bloky v Dukovanech,“ uvedl už ve středu designovaný premiér. Podle informací ČTK se má řešit i možná transformace, respektive rozdělení ČEZ nebo záležitosti a kroky spojené s blížící se valnou hromadou společnosti, která se uskuteční v pátek 22. června.

„Setkání tematicky navazuje na jednání expertního týmu pana prezidenta, které se v Lánech konalo 27. května a bylo věnováno energetické koncepci Česka,“ sdělil mluvčí Lidovým novinám.

Prezident Zeman naplánoval na stejné odpoledne také vyjádření pro novináře. Těm neprozradil, co jim hodlá sdělit. Pouze je informoval, že na dotazy nebude prostor.

Bude Zeman tlačit na personální změny na ministerstvu průmyslu?

Podle zdrojů ČTK by mohla být tématem také budoucnost Tomáše Hünera (za ANO) jako ministra průmyslu a obchodu v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Podle informací ČTK by ho eventuálně mohl nahradit bývalý ministr práce a sociálních věcí z úřednické vlády Jiřího Rusnoka František Koníček.

Majoritním akcionářem ČEZu je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží asi 70 procent akcií. V poslední době se hovoří o možné transformaci nebo rozdělení společnosti. Záměr má mimo jiné pomoci k rozhodnutí o případné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Babiš ještě jako ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) podporoval výstavbu nového jaderného bloku z peněz ČEZu. Argumentoval mimo jiné tím, že firma má peněz dost. Podobnému kroku se ale brání minoritní akcionáři, protože se obávají, že pro ně bude nevýhodný.

Loni v lednu Babiš mimo jiné uvedl, že zástupci jeho tehdejšího ministerstva financí hlasovali na konci roku 2016 proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení ČEZu. Dozorčí rada před předloňskými Vánocemi nicméně potvrdila ve funkci předsedy představenstva Beneše na další čtyři roky.

Hospodářským novinám letos v květnu řekl ministr v demisi Hüner, že o tom, kdo stavbu případných dalších jaderných bloků v Česku zaplatí, chce mít jasno do konce roku. List dále uvedl, že vedení ČEZu ustoupilo od plánu na rozdělení této firmy. Důvodem měl být odpor politiků v čele právě s Hünerem.

Beneš si se Zemanem léta tyká

Beneš letos v lednu podpořil prezidenta Zemana při znovuzvolení hlavou státu přítomností v jeho volebním štábu. ČEZ k účasti svého generálního ředitele ve štábu už dříve uvedl, že ji nelze považovat za politicky angažované jednání.

„Tykám si s Milošem Zemanem od počátku 90. let. V té době on začínal a já jsem s ČEZem neměl zdaleka nic společného. Proto jsem ho přišel do štábu podpořit. Nic víc v tom není třeba hledat,“ řekl tehdy serveru iRozhlas.cz Beneš.