Zdeněk Velíšek je francouzským rytířem už i oficiálně

Novinář a ikona zahraničního zpravodajství České televize Zdeněk Velíšek převzal na francouzské ambasádě insignie rytíře Řádu umění a literatury. Tímto vyznamenáním vyjadřuje Francie vděk za trvalou podporu a šíření francouzské kultury. Právě francouzskému prostředí se spolu s problematikou Evropské unie Zdeněk Velíšek dlouhodobě věnuje.

„Tak trochu jsem odložil svůj původní obor – španělštinu. Jsem hispanista. Když jsem přišel v roce 1990 do televize a viděl jsem, že Španělsko zůstává za Pyrenejemi, nechce se posunout do srdce Evropy, přeskočil jsem na francouzštinu, které jsem se ovšem věnoval celoživotně,“ zavzpomínal při slavnostní řeči Zdeněk Velíšek po obdržení francouzského řádu.

Vedoucí redaktor zahraničního zpravodajství ČT Michal Kubal: „Pro mě je to jen potvrzení toho, co už všichni dávno víme. Že Zdeněk Velíšek je ikona České televize, ikona zpravodajství a tento řád to jen potvrdil.“

Nejenže Zdeněk Velíšek dostal svůj první francouzský řád, ale také považuje vyznamenání za připomínku, že už se má držet Francie jako svého teritoria. Země galského kohouta pro něj byla vždy laboratoř. „Jako lékař, který studuje člověka, ho potřebuje poznat zevnitř. Já jsem nutně potřeboval poznat Francii zevnitř,“ zhodnotil vztah k západoevropské zemi.

Rozhovor se Zdeněk Velíškem po převzetí vyznamenání:

7 minut
Zdeněk Velíšek na soutoku Seiny s Vltavou
Zdroj: ČT24

„Podíval jsem se na seznam lidí, kteří řád u nás dostali, a byl jsem šokován. Václav Havel, Bohumil Hrabal, Petr Eben, Hana Hegerová, Magdalena Kožená, Radoslav Kvapil, Jiří Menzel, Jan Saudek, Bořek Šípek, Jan Vladislav a Eva Zaoralová,“ vypočítává slavné držitele vyznamenání Velíšek.

Jedním z motivů připoutání právě k Francii mu prý byla silná francouzsko-česká vazba z období takzvané první republiky. Stejně tak ho oslovila tvorba francouzských autorů a filosofů. „Škoda, že se mi nepodařilo předat všechny své dojmy z mládí české veřejnosti, která dnes neví, že na evropském kontinentu je země, se kterou česká země kdysi tolik souzněla,“ zalitoval.

První lekcí byl rozhovor s Miterrandem

Do Československé televize nastoupil jen několik týdnů před okupací země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Normalizační instituce před ním o něco později zavřela dveře, podle svých slov to bral s úlevou. Vrátil se do ní až po listopadu 1989. Za svůj osud vedle televize považuje jazyky, lingvistiku a překládání.

Ve starším rozhovoru u příležitosti jeho 80. narozenin vyzdvihl setkání s někdejším francouzským prezidentem Francoisem Miterrandem. „Ten člověk byl první, se kterým jsem se setkal jako s velikým státníkem, dělal jsem s ním počátkem 90. let velký patnáctiminutový rozhovor. A Mitterrand mi jako nezkušenému učni novinářského řemesla pomáhal. Vycítil mé slabiny a pomáhal mi a já jsem poznal, jak se chová politik-gentleman vůči novináři,“ řekl v únoru 2013 pro web ČT24.cz.

Zdeněk Velíšek

Komentátor světové zahraniční politiky, vynikající znalec problematiky EU, spolupracovník celé řady renomovaných redakcí, překladatel a dlouholetý člen zahraniční rubriky zpravodajství ČT, kterou také nějaký čas vedl. V současnosti je součástí týmu pořadu Horizont ČT24. Pro zpravodajský web ČT24.cz napsal celou řadu autorských blogů.

Do Československé televize nastoupil v roce 1968, v roce 1970 ji musel z politických důvodů opustit. Živil se jako tlumočník a překladatel, do televize se vrátil po pádu komunismu v roce 1990 – v sedmapadesáti letech.

Evropské problematice se věnoval v několika pravidelných pořadech ČT, je autorem knížek na geopolitická témata: Svět týden po týdnu (2006), Svět, o který mi jde (2007) a Svět tají dech (2009).

Při sedmdesátinách se dozvěděl, že se mu v televizi říká Francois Veterán. „Že by mi to lichotilo, to ne, pobavilo mě to. Dozvěděl jsem se to až na svých sedmdesátých narozeninách od jednoho kolegy. Připadalo mi to vtipné a věděl jsem, že to je skutečně z mého života. To někdo dobře odkoukal,“ zhodnotil přezdívku v rozhovoru v květnu 2014.

1 minuta
Krátký sestřih z reportáží Zdeňka Velíška
Zdroj: ČT24
Držitelé Řádu umění a literatury
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 30 mminutami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 1 hhodinou

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 8 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 9 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 9 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 10 hhodinami
Načítání...