Petici proti regulaci zbraní a prostředků pro sebeobranu ze strany EU předali odpůrci směrnice předsedovi Senátu Milanu Štěchovi z ČSSD. Archy se čtyřiceti tisíce podpisy obdržel také místopředseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS. Myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka informoval o tom, že dohromady má petice téměř devadesát tisíc podpisů. Část předali politikům už dříve. Štěch petici předá příslušnému výboru, který se jejím obsahem bude zabývat.
Zastavte ten paskvil z Bruselu, vyzvali odpůrci regulace zbraní. Do Senátu přinesli petici
Směrnice byla motivem pro sepsání ústavní novely, podle níž by majitelé legálně držených zbraní dostali právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Sněmovna ji už schválila, Senát ji nyní musí posoudit.
„Ta směrnice je naprosto nesmyslná a paskvilní,“ řekl Bohumil Straka před Valdštejnským palácem. Podle něj budou muset myslivci například zbraně, jež používají jako dekorace, registrovat a mít na ně zbrojní průkaz. Stávající legislativní podmínky v České republice považuje za naprosto vyhovující a bezproblémové.
Třicet ran pro sportovní střelbu
Petici spolu se Strakou předával mimo jiné i mistr světa ve sportovní střelbě Adam Tyc. I jeho sport prý evropská směrnice omezí. „Jsou kategorie, při kterých se střílí například zásobníky s třiceti ranami, a pokud budou zakázané, není možné soupeřit se sportovci z jiných kontinentů, kde tu možnost mají,“ řekl.
Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní a trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem Evropské unie.
Změny pro 300 tisíc střelců
Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba tří set tisíců držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.
Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy Evropské unie ji musejí do svého právního řádu zavést do patnácti měsíců. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD v červnu oznámil, že kvůli směrnici podá Česká republika žalobu k soudnímu dvoru Evropské unie.