Žadatelé o invalidní důchod mívají problém s posudky, ministerstvo chystá změny

3 minuty
Žadatelé o invalidní důchod mívají problém s posudky
Zdroj: ČT24

Lidé, kteří potřebují k přiznání invalidního důchodu nebo příspěvku na péči posudek, čím dál častěji upozorňují na chyby nebo na neochotu lékařů, kteří zprávu píšou. Ti oponují, že ne vždy mají k dispozici všechny potřebné podklady. A taky faktem, že jich samotných je málo.

S onemocněním mozku se Ladislav narodil. Problémy má s pamětí, jemnou motorikou i zrakem. Když žádal o částečný invalidní důchod, neuspěl. „Nejdřív mi tvrdili, že jsem normálně zdravý, protože můžu pracovat, přitom mám ve všech těch posudcích od doktorů, že se to neuzdraví,“ řekl Ladislav. Invalidním důchodcem je uznán od října loňského roku.

Získal další potvrzení, třeba i od zaměstnavatele. S tím a s právníkem pak šel znovu za posudkovým lékařem. „Pět měsíců trvalo, než mi to uznali, další měsíc trvalo, než přišla rozhodnutí a vyúčtování,“ dodal. Má přiznanou invaliditu prvního stupně.

„Bylo by to na další hádání se s nimi, na což už člověk nemá náladu po té půlroční anabázi,“ dodal.

  • Rok 2016 206
    Rok 2017 244
    Rok 2018 (k 1. 8.) 213

Lidí, kteří hledají pomoc mimo správu sociálního zabezpečení, pod kterou posudková služba spadá, přibývá. Jen na veřejnou ochránkyni práv se od začátku roku obrátilo víc lidí než před dvěma lety za celý rok.

„Zhruba desetina jich má nějaké pochybení a polovina z té desetiny si stěžuje na stanovení data invalidity, které je špatně stanoveno v neprospěch podatele,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Podle posudkových lékařů si ale za chyby často mohou žadatelé sami. „V naprosté většině případů je odlišné posouzení zapříčiněno nově dodanými lékařskými nálezy či dalšími nově zjištěnými údaji, které při předchozím posouzení nebyly k dispozici,“ řekla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má připravenou novelu, která chce službu zefektivnit. Například tím, že lékaře vyjme ze zákona o státní službě. Posudky by tak mohli psát i ti starší 70 let.

K tomu ale mají výhrady další ministerstva. Podle vnitra by se taková změna měla řešit jiným zákonem. Ministerstvo financí zase nesouhlasí s odškodněním, které má všem lékařům odchod ze služby kompenzovat. Vláda by se k návrhu mohla vyjádřit už příští týden.

Načítání...