Začíná desátý ročník Prague Pride. Letos bez průvodu a částečně on-line

10 minut
Startuje 10. ročník festivalu Prague Pride
Zdroj: ČT24

Jubilejní desátý ročník festivalu Prague Pride začíná v pondělí v hlavním městě. Týdenní přehlídka nabídne více než stovku akcí s tematikou života sexuálních menšin (LGBT). Část z nich se kvůli koronaviru uskuteční on-line. Zájemci mohou dění sledovat každý den živě od 16 do 21 hodin na webu festivalu. Tradiční sobotní karnevalový průvod nahradí plavba lodí po Vltavě.

„Hlavním tématem tohoto ročníku je propojování. Díky koronaviru jsme to propracovali tak, že v programu je více než 120 akcí a mnoho z nich je dostupných on-line. Každý den budeme mít pětihodinové vysílání na internetu, takže se s Pride mohou propojit všichni,“ komentuje ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Tým sestavoval program v době epidemie. Organizátoři jsou v kontaktu s pražskými hygieniky. Informace o opatřeních spolu s devíti základními pravidly chování připravil pořadatelský tým vedle češtiny v angličtině, němčině, polštině a ruštině.

Oficiálně festival startuje v pondělí v 18 hodin na Střeleckém ostrově. Na zahájení vystoupí zpěvačka Hellwana či uskupení Lače Manuša. Program je zdarma, na místo se ale dostane nejvýš tisíc lidí. V týdnu jsou pro zájemce připraveny výstavy, sportovní akce, přednášky, diskuse, promítání či stand-up vystoupení.

Spojit se pořadatelé chtějí také s kolegy ze zemí Visegrádu, například poukázáním na zhoršování situace aktivistů v Polsku či Maďarsku. „Chystáme několik debat. Chceme ukázat, jaké to je žít jako gay, lesba nebo trans člověk v zemích, kde je to opravdu složité,“ uvádí Kulhánková.

Kvůli koronavirovým omezením dorazí letos výrazně méně hostů z ciziny, připojí se většinou přes internet. „Budeme mít několik debat s lidmi, kteří organizují Pride v Budapešti, ve Varšavě nebo v Banské Bystrici. Budeme mít debatu s autorkou o tom, jaké to je být matkou gaye. Prague Pride není důležitý jen pro LGBT lidi, ale i pro naše rodiny,“ řekla ČT Kulhánková.

Nechceme víc, chceme stejně, říká Pančochová

Pražský magistrát v pondělí vyvěsil duhovou vlajku. „Je to důležitý symbol toho, že Praha je otevřená všem,“ konstatuje ředitelka festivalu.

„Praha se tak otevřeně přihlásila k toleranci všech menšin, ať už sexuálních, nebo jiných. Chceme tak ukázat, že je Praha moderní metropole, kde se všem žije dobře a nikdo není perzekvován pro to, kým je,“ komentovala vyvěšení vlajky radní hlavního města Hana Třeštíková (Praha sobě).

Pražský magistrát vyvěsil duhovou vlajku
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Radní Vít Šimral (Piráti) dodal, že to, že magistrát vyvěšuje barevnou vlajku, nijak nenarušuje hodnoty tradiční společnosti nebo rodiny, jak tvrdí kritici. Vyjádřil přání, aby se sociální bubliny lidí, kteří sexuální menšiny neuznávají, zmenšovaly a lidé nebyli kritizováni a diskriminováni za to, koho milují.

„Je dobré veřejnosti přednést, že jsme tady a že bychom chtěli mít stejná práva a stejné životní podmínky jako všichni ostatní. Nechceme nic navíc, my chceme jen to stejné. Platím daně, ale svou partnerku si vzít nemůžu, to mi přijde nefér. Chtěla bych, abychom si pomáhali, místo házení klacků pod nohy,“ doplňuje pro ČT snowboardistka Šárka Pančochová.

Barevné nasvícení by měly získat i významné budovy po Česku – například Nová scéna Národního divadla, brněnská Stará radnice či plzeňské Tylovo divadlo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 9 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 10 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 14 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 21 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 21 hhodinami
Načítání...