Začala fungovat nová telefonní linka pro ženy, které čelí násilí

V Česku začala fungovat nová bezplatná krizová linka pro ženy, které se staly obětí násilí. O pomoc či radu je možné volat na číslo 116 016, které platí pro celou Evropskou unii. Podpora funguje nonstop, může být anonymní. Vedle češtiny je možné ji dostat i v angličtině či ukrajinštině.

„Bohužel ve všech zemích Unie jsou počty (obětí) podobné a jsou velmi vysoké. Každá třetí žena má během svého života zkušenost s nějakou formou násilí ze strany partnera. Situace je specifická a vyžaduje i specifickou pomoc,“ uvedla Branislava Marvánová Vargová, vedoucí krizové pomoci organizace Rosa, která provoz nové linky zajišťuje.

Připomněla, že unijní čísla s předčíslím 116 mají vždy linky pro lidi ve složitých situacích. Rada Evropy o přidělení jednotného kontaktu v EU pro ženy, které čelí násilí, rozhodla před dvěma lety. Vyzvala členské státy, aby linku zprovoznily, dodala Marvánová Vargová.

Krizové centrum organizace Rosa má fungování linky v Česku na starosti zatím na pět let. Volajícím se věnuje šest vyškolených pracovnic. „Linka je bezplatná. Ženy mohou volat i anonymně. Řada žen se za násilí, které zažívají, stydí. Někdy jsou to vysoce postavené ženy, případně je veřejně známá osoba jejich partner,“ popsala Marvánová Vargová.

Linka je dostupná v celé EU

Číslo 116 016 by mělo fungovat ve všech unijních zemích. Podle vedoucí krizové pomoci ho tak budou moci ženy využít i na dovolené či při delším pobytu v cizině, pokud by se staly obětí násilí.

Podle expertů na problematiku násilí hraje podstatnou roli při řešení případů dostupnost pomoci. Podle analýzy specializovaných služeb je pokrytí v Česku nedostatečné. „Podle doporučení bychom měli mít tisíc bezpečných rodinných míst. Jedno představuje tři lůžka pro ženu a děti. Máme jich devadesát a jsou jen ve velkých městech,“ řekla šéfka služeb Rosa. Dodala, že daleko to mívají lidé i do poraden a ambulantních služeb, proto je podstatné dostat se rychle ke krizové podpoře telefonicky.

„Situace je vážná a některé případy končí i smrtí. Mluvíme o femicidě, o které se v Česku moc nehovoří,“ uvedla místopředsedkyně organizace Zdena Prokopová. Rosa eviduje za letošek dvaadvacet femicid. Vychází ale jen ze zpráv z médií, policie statistiku nevede. Podle Prokopové se každoročně stanou více než dvě desítky případů. Za 24 let jich organizace zaznamenala 282. „V poslední době jsou obětí i děti. Agresivní muž zabije ženu i děti a pak spáchá sebevraždu,“ popsala scénář Prokopová. Podotkla, že nejvíc násilných výpadů bývá v době, kdy žena oznámí partnerovi, že od něj chce odejít.

Financování linky s univerzálním evropským číslem je podle Marvánové Vargové nejisté. Organizace musí každý rok žádat ministerstvo práce o dotace. Není tak jasné, zda peníze získá a kolik to bude. Přidělenou sumu na daný rok dostane navíc až na jaře, přiblížily situaci zástupkyně organizace Rosa.

Organizace má ve svém krizovém centru i druhou linku pro oběti s bezplatným číslem 800 60 50 80. Od začátku provozu střediska od června 2022 pracovnice vyřídily po telefonu, v chatu či e-mailem přes 8800 dotazů a žádostí o pomoc.