Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) spustil digitalizovaný Portál katastru a zeměměřictví. Má umožnit lidem a firmám vkládat informace, ohlašovat změny údajů katastru a omezit fyzické návštěvy úřadu. Nově přes portál nebude nutné například dokládat vlastnictví nemovitosti, úřady totiž budou mít do katastru dálkový přístup a údaje si ověří.
Začal fungovat digitalizovaný Portál katastru a zeměměřictví
Při koupi či prodeji nemovitosti bylo potřeba před digitalizací získat výpis s ověřením vlastníka po fyzické návštěvě úřadu. Podobně to musel udělat například znalec kvůli informacím nutným pro ocenění hypotéky či nový vlastník. S portálem by ale podle ČÚZK mělo být možné získat výpisy z katastru přes internet a banky budou moci odebírat údaje přímo přes web.
Nový vlastník pak může získat elektronický výpis například z domova, podle ČÚZK ale nebude potřeba, jelikož potřebné úřady budou mít do systému katastru přístup.
Fyzicky se pak lidé nebudou muset dostavovat na úřad ani kvůli potřebným změnám v katastru. Po přihlášení přes e-identitu do portálu a výběru nemovitosti lze učinit požadované změny, přičemž systém by měl poradit, zda stačí ohlášení změny nebo je třeba dodat další podklady.
„Díky katastru nemovitostí a zeměměřičství mohou lidé vyřizovat své záležitosti z domova, což jim zefektivní čas a ubyde jim zbytečná administrativní zátěž. Elektronicky tak mohou podat například kompletní žádost o zápis,“ popsal předseda vlády Petr Fiala (ODS), podle kterého jde o další úspěšný krok v digitalizaci státní správy.
V pátek byl dokončen testovací režim portálu, který trval třicet dní, a nyní portál podle Fialy funguje bez problémů.
Nižší správní poplatek
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) bude dalším krokem zvýšení počtu plně elektronických zápisů do katastru, k čemuž by mělo motivovat také to, že správní poplatek bude oproti papírovému podání levnější o čtyři sta korun. „Za elektronický vklad zaplatí o dvacet procent nižší správní poplatek oproti papírové formě,“ dodal.
Digitalizace katastru podle Výborného zefektivňuje jeho využívání a šetří peníze. Díky elektronizaci podle něj katastrální úřady zpracovaly až dvakrát více podání, snížily počet zaměstnanců o pětinu a ročně ušetří šest set milionů korun.
ČÚZK pracuje na digitalizaci už delší dobu. Například první koncepce digitalizace katastru nemovitostí byla schválena už v roce 1993. V roce 2003 pak byla spuštěna aplikace na elektronické nahlížení a v roce 2020 se digitalizovaly katastrální mapy. Loni úřad zavedl systém digitálních technických map. „Naším cílem je pokračovat v rozvoji digitálních služeb a zajistit občanům co největší komfort při vyřizování záležitostí spojených s nemovitostmi,“ sdělil předseda ČÚZK Karel Štencel.
ČÚZK chce omezit přístup k údajům v katastru
Štencel už dříve uvedl, že ČÚZK chce omezit přístup k údajům v katastru nemovitostí. Nově by se třeba k údajům o osobách a právních vztazích u dané nemovitosti, které může nyní získat kdokoli anonymně, dostali zájemci jen po prokázání totožnosti. Důvodem pro omezení je podle úřadu hromadné nelegální získávání údajů z katastru. Data pak třeba využívají spekulanti k obchodům s podíly na nemovitostech.
Data z katastru je možné si legálně koupit a se souhlasem ČÚZK je také šířit. Podle úřadu ale údaje hromadně získávají automatizované programy. Návrh změn v zákoně chce ČÚZK předložit do připomínkového řízení v druhém pololetí letošního roku.