VZP se stala většinovým vlastníkem IZIPu

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se stala většinovým vlastníkem společnosti IZIP, která pro ni provozuje elektronické zdravotní knížky. Pojišťovna bude mít podíl 51 procent, za akcie zaplatí 1,1 milionu korun. Správní rada VZP tímto úkolem pověřila v lednu. Projekt IZIP je dlouhodobě kritizován zejména kvůli své ceně a financování. „Měli jsme ve společnosti IZIP pětiprocentní podíl. Teď kupujeme 46 procent akcií, takže budeme většinovými vlastníky s 51 procenty,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo ředitel VZP Pavel Horák. Dodal, že za jednu akcii zaplatí tisíc korun.

Podle Horáka jsou nyní, když je IZIP dceřinou společností VZP, vytvořeny podmínky pro to, aby se elektronizace českého zdravotnictví mohla rozvíjet.

Za deset let vydala VZP za knížky IZIP už miliardu korun. K nejhlasitějším kritikům projektu patří bývalý ministr zdravotnictví a nynější středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj byl projekt drahý a pro VZP nevýhodný. Tvrdí, že pojišťovně nepatří ani myšlenka, ani systém. Jako ministr chtěl smlouvu vypovědět. Také Svaz pacientů už dříve prohlásil, že by VZP měla přestat elektronické knížky IZIP platit.

Webový rozcestník pro eletronické zdravotní knížky
Zdroj: ČT24

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší. Projekt dostal i několik mezinárodních ocenění.

Internetové zdravotní knížky měly podle svých autorů zdravotnictví ušetřit. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci. Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kratom bude možné koupit až od 21 let, uvedl Babiš

Kratom bude možné koupit legálně až od 21 let, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) na středečním brífinku k chystané regulaci psychomodulačních látek. Zakázán má být prodej přes internet. Zavede se spotřební daň a DPH se převede ze snížené do základní sazby, navrhuje dále vláda.
12:32Aktualizovánopřed 2 mminutami

ŽivěSenát má na programu novelu o veřejných rozpočtech

Senát má na programu středeční schůze novelu o veřejných rozpočtech, dostanou se k ní v závěru jednání. Senátoři již schválili volební novelu, která má usnadnit hlasování zrakově postiženým, počítá také s odkladem elektronizace správy voleb. Horní komora požádala vládu, aby dodržela kompenzace kvůli rozšíření Dukovan, které přijal předchozí kabinet.
10:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
před 1 hhodinou

Bezpečnostní rada státu nestihla dokončit debatu kolem nové koncepce armády, řekl Babiš

Bezpečnostní rada státu se ve středu zabývala novou koncepcí české armády. Schůze rady se zúčastnil i prezident Petr Pavel. Premiér Andrej Babiš (ANO) po dvouhodinovém zasedání řekl, že agenda Bezpečnostní rady státu před summitem Severoatlantické aliance (NATO) a kolem nové koncepce armády byla tak široká, že se ji nepodařilo stihnout.
03:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Po dlouhém čekání otevřela D49 mezi Martinicemi a Fryštákem

Silničáři ve středu otevřeli 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49 mezi Martinicemi na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Předloni v prosinci zprovoznili první úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Martinicemi dlouhý asi 9,8 kilometru. Vybudování obou přišlo po valorizaci dohromady na 9,5 miliardy korun bez DPH. Práce na stavbě D49 opakovaně zdržely námitky a žaloby ekologických aktivistů.
14:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pondělní stávka v ČT a ČRo se projeví ve vysílání, veřejnou službu neohrozí

Iniciativa zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu Veřejnoprávně v reakci na změnu financování veřejnoprávních médií, kterou schválila vláda, ohlásila výstražnou stávku. Na brífinku před budovou ČRo organizátoři uvedli, že do stávky se zapojí stovky zaměstnanců. Projeví se ve vysílání s výjimkou dětských stanic Radio Junior a Déčko, neohrozí ale klíčové funkce médií veřejné služby. Stávka má podporu odborových organizací obou médií, které ji ale nevyhlašují.
11:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Divoké kočky vyfasovaly GPS obojky. Vědcům to má pomoci s jejich ochranou

Kočky divoké se vrací do české přírody. Ale protože jde o tajnůstkářská zvířata, vědci toho o jejich chování nevědí dost, takže pak dochází ke zbytečným úhynům těchto zvířat, například při střetu s automobily. Pomoci má nový projekt.
před 4 hhodinami

Stovky automatů po celé zemi. Policie obvinila 15 lidí kvůli nelegálnímu hazardu

Policie ve spolupráci s celní správou obvinila patnáct lidí v rozsáhlé kauze nelegálního hazardu. Podle vyšetřovatelů organizovaná skupina od roku 2022 provozovala po celé republice více než dvě stovky nepovolených výherních automatů. Další desítky měla připravené ve skladech. Kriminalisté prověřují i milionové výnosy z trestné činnosti nebo možné investice do nemovitostí v Chorvatsku. O akci Blackjack informovala policie a ředitelství cel ve středu v tiskové zprávě.
před 4 hhodinami
Načítání...