Vzor 58 samopálí ostrými už 60 let

3 minuty
Samopal vzor 58 slaví šedesát let
Zdroj: ČT24

Útočná puška, nesprávně označovaná, ale všeobecně známá jako Samopal vzor 58 zamířila k rukám vojáků lidově demokratické armády z rozkazu ministra obrany vydaného 10. února 1959. Československá lidová armáda byla jedinou ze zemí Varšavské smlouvy, jejíž základní ruční palná zbraň byla domácího původu. A ačkoli ho v posledních letech nahradila útočná puška CZ 805 Bren z uherskobrodské zbrojovky, zůstala zavedená zbraň jako záloha ve výzbroji české armády dodnes.

Ještě v 50. letech byla základní zbraní československé armády opakovací puška. Nový typ zbraně, v době svého vzniku označené trochu nepřesně za samopal (v dnešní terminologii jde o útočnou pušku, protože nepoužívá pistolové střelivo), vyvinuli v druhé půli 50. let v brněnské konstrukční kanceláři a vyráběla ji České zbrojovka Uherský Brod.

Otcem československého „automatu“ byl mladý, ale nadaný konstruktér Jiří Čermák, jemuž v začátku prací na budoucím Sa vz. 58 bylo teprve něco přes třicet. O vývoj nové základní pěchotní zbraně soupeřily v první polovině 50. let dvacátého století tři konstrukční kanceláře: zkušený Václav Holek z Brna, bratři Koučtí působící v Praze a pak Čermák, který pracoval ve strakonické zbrojovce.

Ráže jako pro AK-47

Žádná z navržených zbraní však nepřešla přes prototypovou fázi a Čermákova ČZ 522 navíc vzbudila u vojáků nejmenší nadšení. Jeho projekt se v roce 1954 ocitl na vedlejší koleji. O rok později už ale byla situace docela jiná. V říjnu 1954 se Čermák dostal do Brna, kde převzal práci po zesnulém Holkovi (mimo jiné autorovi kulometu vz. 26, ze kterého vznikl legendární anglický Bren).

Ke všemu ještě armáda rozhodla, že nová zbraň musí používat sovětský náboj ráže 7,62 milimetru vz. 43, což je táž ráže, jaká se používala pro proslulý AK-47 Michaila Kalašnikova. Tehdy ji zaváděla Rudá armáda. Znamenalo to ale, že konstruktéři museli začít téměř od začátku.

Nové koště dobře mete

Čermák se do vývoje nové zbraně, označované tehdy samopal-puška, pustil v průběhu roku 1956. Pod krycím názvem Koště šla práce i díky předchozím zkušenostem rychle kupředu, už v říjnu 1957 odjel Čermák s funkčním vzorkem na zkoušky do Sovětského svazu.

Samopal vzor 58
Zdroj: Wikipedia.org

Po drobných změnách vzniklo v létě 1958 prvních pět prototypů a po nich ověřovací série dvou stovek zbraní. Armáda přitom nekompromisně požadovala, aby již v první polovině roku 1959 začala sériová produkce.

Už 29. ledna dostala zbrojovka v Uherském Brodě svolení se sériovou výrobou, ačkoli v tu chvíli ještě neskončily všechny potřebné zkoušky, a o necelé dva týdny později podepsal ministr obrany Bohumír Lomský rozkaz o zařazení Samopalu vzor 58 do výzbroje.

  • V průběhu prvního roku výroby dodala zbrojovka v Uherském Brodě vojsku 17 tisíc samopalů vzor 58.
  • Podle dostupných údajů začala hlavní vlna přezbrojování běžných jednotek až v roce 1961. 
  • Během první pětileté etapy, která měla rychle vybavit čs. armádu, se vyrobilo zhruba 400 tisíc zbraní.
  • Linka se znovu rozjela v roce 1968 a produkce trvala dalších 16 let, během nichž si samopaly vzor 58 našly cestu do řady afrických a asijských zemí. Celkový objem výroby překročil 900 tisíc kusů, objevují se ale i o třetinu vyšší údaje.
  • Přes velký výprodej přebytků v uplynulých dvou dekádách má zbraně dodnes ve výzbroji i česká armáda, byť už slouží zejména u aktivních záloh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 15 hhodinami
Načítání...