VŠFS se brání: Rychlostudenti měli individuální plány

Praha - Tituly za velmi krátkou dobu mohli na soukromé Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) získat někteří studenti díky individuálnímu studijnímu plánu. Škola tak dnes reagovala na informace Hospodářských novin, podle kterých získali například někteří pražští politici na VŠFS tituly mimořádně rychle. Škola je připravena všechna obvinění prověřit. Veřejné i soukromé vysoké školy budou v každém případě od listopadu kontrolovány ministerstvem školství kvůli kauze takzvaných rychlostudentů na právnické fakultě v Plzni.

Tituly za pár měsíců mohli podle VŠFS získat někteří i tak, že studovali během prázdnin. „Umožňování plnění studijních povinností mimo běžný rozvrh akademického roku je službou, kterou VŠFS jakožto soukromá vysoká škola poskytuje za poplatek,“ uvedla dnes škola v tiskovém prohlášení.

Individuální studijní plán prý povoluje například studentům, kteří si na VŠFS doplňují kvalifikaci pro svou práci ve státní správě. Kvůli pracovnímu vytížení však potřebují vlastní rozvrh. Navíc některým studentům uznávají i předchozí studia na jiných školách.

Rychlí absolventi VŠFS

  • starosta Prahy 13 a první místopředseda ODS David Vodrážka (titul o rok dříve)
  • zastupitel Prahy 9 za ČSSD Jan Štrof (pětileté studium za 16 měsíců)
  • radní pro oblast územního rozvoje Prahy za ODS Martin Langmajer (tříletý bakalářský titul za rok a čtvrt)
  • člen zastupitelstva Prahy 10 Tomáš Hrdlička (ODS)
  • náměstek primátora Pavel Klega (ODS)

„Respektujeme zvýšený zájem veřejnosti o regulérnost studia na naší škole, a jsme proto připraveni všechna podezření důsledně prověřit,“ uvedla rektorka školy Bohuslava Šenkýřová. Skutečnou délku studia zde, stejně jako na všech ostatních vysokých školách v republice, prověří ministerská kontrola. K té úřad přistoupil poté, co se před několika týdny přišlo na případy nestandardně krátkého studia na právnické fakultě v Plzni.

VŠFS funguje od roku 2000 a rychle se rozrostla. Dnes nabízí vzdělání už od mateřské školy. Před nástupem do funkce v ní působila i nynější ministryně školství Miroslava Kopicová. Činnost školy a její podporu od Prahy 5 kritizují někteří zastupitelé této městské části, škola totiž platí až desetkrát nižší nájem, než je v dané lokalitě obvyklé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přelomový verdikt o vnitrostátních únosech dětí. Evropský soud se zastal Čecha

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal přelomový verdikt, který se týká vnitrostátních únosů dětí jedním z rodičů. Případ se odehrál v tuzemsku. Rozvedený otec se na evropskou instanci obrátil proto, že mu tuzemská justice neumožnila styk s dětmi poté, co je exmanželka bez jeho vědomí a souhlasu přestěhovala z Brna do Prahy. Rozsudek by mohl mít vliv na posuzování podobných případů v budoucnu.
před 15 mminutami

Uděláme vše pro plnění závazků NATO, řekl Babiš po jednání s Ruttem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Praze setkal s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem. Předmětem jednání byly české alianční závazky a armáda. Česká vláda podle Babiše považuje obranyschopnost a závazky vůči NATO za prioritní. Udělá vše pro to, aby je splnila, prohlásil premiér. Kabinet přitom čelí kritice za výši výdajů na obranu. Babiš tvrdí, že obě strany mají rozdílné údaje o výdajích a jejich podílu na HDP, proto si je vymění. Podle Rutteho musí všichni alianční závazky plnit, zvyšování výdajů je klíčové.
17:35Aktualizovánopřed 51 mminutami

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na summit NATO mají jet podle vládního usnesení Babiš, Macinka a Zůna

Armádní letadlo mířící na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře vyčlenila vláda pro premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministry zahraničí Petra Macinku (Motoristé) a obrany Jaromíra Zůnu (za SPD). Vyplývá to z přílohy usnesení o letecké přepravě ústavních činitelů, které kabinet schválil v pondělí. O vedení delegace usiluje prezident Petr Pavel. Babiš v pondělí řekl, je nelogické, aby prezident jel spolu s vládní delegací. Podle Pavla by mohl jet on i Babiš, sejde se s ním příští týden.
11:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ŽivěSkládá se obrázek vlády, která selhává v tom nejzákladnějším, míní Výborný

Šéf STAN Vít Rakušan kritizoval vládu za návrh změny financování veřejnoprávních médií. Kabinet by dle předsedy ODS Martina Kupky neměl přijímat chaotická a nepromyšlená opatření ve vztahu k hrozící inflaci a zajištění bezpečnosti. Kabinet a jeho kroky v dolní komoře kritizují i další zástupci opozice. Ta svolala mimořádnou schůzi k debatě o cenách paliv, budoucnosti veřejnoprávních médií, bezpečnosti a evropským dotacím. Premiér Andrej Babiš (ANO) zase osočil opozici, že škodí Česku a není možné s ní diskutovat.
04:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovenská policie předala Čechům Američanku zadrženou kvůli útoku v Pardubicích

Američanka zadržená na Slovensku v souvislosti s požárem haly pardubické zbrojovky byla ve čtvrtek předána do Česka, uvedla Policie ČR na sociálních sítích. ČT již dříve potvrdil mluvčí okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac, že se tak stane. Žena před dvěma dny s vydáním souhlasila. Krajský soud v Bratislavě ji nejprve poslal po jejím zadržení na Slovensku do předběžné vazby. Pardubický soud pak zřejmě bude rozhodovat o uvalení vazby v Česku, dosud v případu poslal do vazby pět lidí.
10:59Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nejvyšší ceny paliv v pátek mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v pátek mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti čtvrtku sníží o 14 haléřů na 43,36 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,36 koruny za litr, tedy o 23 haléřů levněji. Vyplývá to z cenového věstníku ministerstva financí. Jde o zatím nejnižší ceny od začátku fungování cenového stropu. Průměrná cena pohonných hmot v Česku také v mezitýdenním srovnání ve čtvrtek poprvé od počátku bojů na Blízkém východě klesla.
11:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami

O víkendu bude až dvacet stupňů, poté se ochladí

O víkendu bude v Česku pokračovat počasí s denními teplotami až kolem dvaceti stupňů Celsia. V neděli začne od západu pršet a poté se ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 12 hhodinami
Načítání...