Vraždu novorozeněte potrestal soud 14 roky vězení

Hradec Králové - Hradecký krajský soud dnes poslal pětatřicetiletou ženu na 14 let do vězení. Podle spisu vloni v Pardubicích zavraždila novorozeně a následně jeho tělíčko spálila v krbu na chalupě na Náchodsku. Žena u soudu k případu nevypovídala. Dnešní rozsudek dosud není  pravomocný, obžalovaná se proti němu odvolala.

Podle spisu žena porodila dítě v červnu 2010 do záchodové mísy v domě svého přítele, kde jej ponechala bez pomoci. Následně jej zabalila do oblečení a uklidila koupelnu. O dva dny později tělíčko spálila v krbu. „Je to žena, která předtím již dvakrát rodila, mohla dítěti poskytnout pomoc, například přivoláním lékařské pomoci,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Vacek. Soud ženě uložil také ochranné psychiatrické léčení, protože znalci u ní potvrdili psychické onemocnění.

Státní zástupkyně Hana Flídrová s rozsudkem souhlasí: „Obžalovaná tím, že dříve, než čin odhalila policie, tělo dítěte spálila, zabránila opatřit přímý důkaz o tom, že se dítě narodilo mrtvé. Nicméně jsem stejně jako soud přesvědčena, že bylo opatřeno dostatek nepřímých důkazů, které svědčí o tom, že své dítě po porodu úmyslně usmrtila.“ Obhájkyně Tereza Jelínková v závěrečné řeči navrhla, aby její klientka byla zproštěna obžaloby s ohledem na nedostatek důkazů.

Žena před soudem nevypovídala, podle obhájkyně porod nepopírá, ale tvrdí, že se dítě narodilo mrtvé. V přípravném řízení také uvedla, že během těhotenství přemýšlela o tom, že dítě dá k adopci. Policie případ odhalila díky vyšetřování série drobných krádeží z pardubických obchodů. Obžalovaná žena pod záminkou svého těhotenství žádala prodavačky o vstup na toalety a při tom jim kradla peněženky či kabelky.