Voják s vytetovanými nacistickými symboly prý nevěděl, co tetování znamená

Strakonice - U strakonického soudu začalo líčení s bývalým vojákem z místní posádky, který měl na těle vytetované nacistické symboly. Vlastimila Kostěnce odhalila kontrola zaměřená na extremisty v armádě. V březnu přišel o hodnost a byl propuštěn. Soud dnes vyslechl Kostěnce a čtyři svědky. Bývalému vojákovi hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka až pět let vězení. Líčení bylo odročeno na 2. června, kdy se soud bude zabývat listinnými důkazy.

Pětatřicetiletý Kostěnec u soudu vypověděl, že si tetování nechal udělat v  roce 2007. Heslo „Mou ctí je věrnost“ psané švabachem, které používaly nacistické jednotky SS, si prý vybral na internetu, aniž by věděl, s jakým hnutím je spojován. Jen se mu líbil. Nepovažuje se za nacistu nebo extremistu. Nikdy se prý ani neúčastnil žádných demonstrací nebo koncertů s tímto zaměřením.

Kvůli nápisu na zádech ho zadržela vojenská policie, když se účastnil povinného přezkoušení v plavání. Našla u něj i prsten s vyrytými hákovými kříži. Ten prý dostal od otce a nosil ho občas na řetízku. O závadnosti nápisu na zádech se dozvěděl až od vojenské policie, řekl u soudu. Do té doby ho na něj nikdo neupozornil. Tetování si kvůli vzniklým problémům nechal změnit.

Svědci, kteří znají vojáka z posádky, kde s ním sloužili, se shodli na tom, že u něj nezaznamenali žádné kázeňské problémy ani sklony k extremismu nebo rasismu. Jeho nadřízení ho hodnotili jako bezproblémového vojáka. Má i řadu vyznamenání z několika mírových misí.

Nadřízený obviněného uvedl, že pravým účelem plaveckého přezkoušení nebyly fyzické prověrky, jak bylo řečeno všem vojákům, ale snaha o odhalení jedinců se sklony k extremismu. Kostěnec byl jediný, koho vojenská policie odvedla. Vojáci, kteří se s ním přezkoušení účastnili, u soudu řekli, že si nápisu na jeho zádech všimli, ale buď ho nepřečetli, nebo mu nerozuměli.

Kontrola zaměřená na extremisty byla nařízena loni poté, co se zjistilo, že dva čeští vojáci v Afghánistánu nosili během svého působení v provincii Lógar na helmách symboly SS. Ministr obrany Martin Barták je nechal v listopadu propustit z armády, oba ztratili nárok na výsluhy a výhody po ukončení služby. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele.

Ve středu schválil Senát novelu, podle které vojáci propuštění z armády kvůli projevům extremismu nebudou mít nárok na žádné výsluhy. Nyní jim náleží výsluhy v poloviční výši. Předlohu ještě musí podepsat prezident Václav Klaus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda na zasedání probere změny ve správní radě VZP či zálohy na PET lahve

V pondělí zasedne vláda. Na jednání probere třeba návrh bývalého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na zavedení zálohování PET lahví a nápojových plechovek. Debatovat bude také o obměně správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), podle zveřejněného programu se bude zabývat také například zákonem o ekodesignu výrobků, který má zajistit, že výrobky nabízené na českém trhu budou v budoucnu šetrnější k životnímu prostředí. Před vládním jednáním zasedne jako obvykle koaliční rada.
Právě teď

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 7 hhodinami

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 7 hhodinami

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 7 hhodinami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 8 hhodinami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...