Většina sněmovny chce Babiše vydat, poslanci ANO pokyn nedostali

3 minuty
Reportáž: Sněmovna se chystá na hlasování o Babišovi a Faltýnkovi
Zdroj: ČT24

Poslanci hnutí ANO nedostali pokyn, jak ve středu hlasovat při projednání policejní žádosti o vydání stranického šéfa Andreje Babiše a druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání. Po jednání poslaneckého klubu to oznámil sám Faltýnek. Většina ostatních stran zastoupených v dolní komoře je připravená dvojici politiků vydat. Kriminalisté Babiše a Faltýnka podezřívají z dotačního podvodu.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Vyšetřování se týká získání padesátimilionové dotace pro vznik farmy Čapí hnízdo na Benešovsku.

Policejní žádost bude podle programu, který aktuálně schválili poslanci, prvním bodem středečního jednání. Ve středu ráno by ale sněmovna ještě mohla plán schůze upravit.

Faltýnek řekl, že při středečním jednání sněmovny se on i Babiš pokusí plénu sdělit své argumenty, které podle nich policie v žádosti o vydání zamlčela. Očekává dlouhou diskusi, byť nečeká, že by se představitelům ANO podařilo sněmovnu přesvědčit. Má zato, že věc je politicky motivovaná a jejím cílem je poškodit ANO i osobně Babiše a jeho samotného.

Poslanci ANO se o svém postoji podle Faltýnka rozhodnou až po diskusi na plénu. Při pondělním jednání klubu žádný pokyn k hlasování nedostali, ti zákonodárci, kteří se zúčastnili tiskové konference, nicméně shodně s Faltýnkem mluvili o tom, že cílem policejní žádosti je ovlivnit nadcházející volby do dolní komory.

Poslanec Matěj Fichtner, který ANO zastupuje v mandátovém a imunitním výboru, uvedl, že nahlédl do vyšetřovacího spisu a je přesvědčen, že žádost o vydání nemá ve spisu oporu – proto ji považuje za neodůvodněnou. Podle místopředsedy sněmovny Radka Vondráčka kvůli nekvalitní žádosti nemůže být rozhodnutí o vydání obou poslanců vedeno racionálními argumenty, ale pouze politickými. Očekává, že politicky bude motivované i rozhodování celého pléna.

Vzácná shoda: KSČM i lidovci pro

Většina stran zastoupených ve sněmovně bude na středečním jednání hlasovat pro vydání, což minulý týden doporučil i mandátový a imunitní výbor.

8 minut
Poslancům začala poslední řádná schůze
Zdroj: ČT24

„Jako klub budeme postupovat v souladu s návrhem,“ oznámil předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. „Předpokládáme, že by to nemuselo být dlouhé, je to spíš technická záležitost. Sněmovna není ani soudní tribunál.“

Podobně se vyjádřil i šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, podle něhož nemůže sněmovna nahrazovat práci vyšetřovatelů a soudců. „Hlavně, aby byl dán průchod konání orgánů činných v trestním řízení a aby oba pánové měli možnost se očistit,“ řekl s tím, že komunisté budou stejně jako v jiných případech hlasovat pro vydání.

15 minut
Události, komentáře: Stěžejní bod poslední schůze sněmovny
Zdroj: ČT24

ODS: Babiš se řídí Farmou zvířat

„Je nepředstavitelné, že o tom vůbec musíme hlasovat. V jakékoli jiné západoevropské demokracii by tito dva pánové dávno složili své mandáty a opustili politiku,“ prohlásil místopředseda TOP 09 Michal Kučera. Jeho stranický kolega Martin Plíšek dodal, že policejní žádost směřuje na činy, které nesouvisí s výkonem poslaneckého mandátu – a že o vině a nevině musí rozhodnout nezávislé soudy.

Klub ODS nedal pro poslance závazné doporučení, jak mají hlasovat, podle předsedy klubu Zbyňka Stanjury ale všichni poslanci dali najevo, že budou pro vydání. Stanjura má zároveň zato, že se Babiš chová podle zásady z knihy Farma zvířat: „Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější“. Šéf hnutí ANO totiž dříve volal po zrušení poslanecké imunity. 

Závazný pokyn jak hlasovat nedal svým členům ani klub ČSSD. Jeho předseda Roman Sklenák ale řekl, že většina sociálnědemokratických poslanců chce podpořit vydání. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek označil imunitu za přežitek. „Docela bych podepsal slova Andreje Babiše, že je to něco, co by se mělo zrušit. A politici by neměli být chápáni jako nějaká zvláštní třída,“ připomněl dřívější Babišovo vyjádření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 12 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 12 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 13 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 22 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...