Většina firem hodlá příští rok navyšovat mzdy. Experti čekají, že jejich růst překoná inflaci

Nahrávám video
Události: Firmy chtějí zvyšovat mzdy
Zdroj: ČT24

Víc než šedesát procent zaměstnavatelů plánuje v příštím roce navyšovat mzdy, vyplývá z průzkumu Hospodářské komory mezi podniky. Ta soudí, že je to forma souboje o kvalifikované pracovníky. Experti předpokládají, že po dvou letech, kdy reálné mzdy klesaly, bude v příštím roce růst mezd vyšší než růst inflace.

Část firem už o nastavení mezd na příští rok rozhodla. Většina ale právě nyní začíná vyjednávat, jak velkou částku nakonec svým zaměstnancům přidají.

Přidávat bude například i Makro. Za poslední dva a půl roku naše společnost navýšila zaměstnancům mzdy o 25 procent na provozech a v distribučních centrech, uvedla personální ředitelka velkoobchodu Daniela Hrbková. „A od prvního prosince znovu navyšujeme o sedm procent,“ dodala. 

Souboj o nedostatkové profese

Jedním z hlavních důvodů, proč zvyšují mzdy, je to, aby podniky udržely zaměstnance nebo nalákaly nové. Kupříkladu řidič vysokozdvižného vozíku je jedna z profesí, která se hledá nejhůř.

A když už někoho takového najdou, dělají firmy vše pro to, aby ho udržely. To je podle Hospodářské komory hlavní důvod, proč mzdy i jinde opět porostou. „Firmy spíš budou  mírně zvyšovat mzdy pro příští rok, protože skutečně si potřebují udržet kvalifikovanou pracovní sílu,“ soudí prezident komory Zdeněk Zajíček. 

Průzkum o mzdách
Zdroj: ČT24

Řada firem už přitom výrazněji přidávala letos. Například Edwards, která vyrábí důležité součástky pro vědu i průmysl. „V letošním roce jsme zvedali významněji, bylo to o nějakých 12 procent. Reagovali jsme samozřejmě na vysokou inflaci. V dalším roce pravděpodobně budeme navyšovat, v tuto chvíli zahajujeme kolektivní vyjednávání,“ uvedl finanční manažer Milan Bořil.

Podobně jsou na tom i další firmy. Mluvčí Aero Vodochody Aerospace Radka Černá uvedla, že mzdy budou opět navyšovat. „O kolik přesně, budeme vědět až na začátku příštího roku na základě dohody s odbory.“

Mzdy rostly i ve firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. „V letošním roce jsme v průměru navyšovali mzdu zaměstnanců o šest procent. Co se týká příštího roku, tak by to mohlo být podobné, ale samozřejmě jsou věci, které to můžou velmi rychle změnit,“ podotýká mluvčí Václav Koukolíček. 

Centrální banka čeká, že příští rok již reálné mzdy porostou

Guvernér centrální banky Aleš Michl varoval, že přílišné zvyšování mezd může prohloubit inflaci. „Česká národní banka před začátkem mzdových vyjednávání apeluje na mzdovou zdrženlivost napříč ekonomikou,“ uvedl.

Centrální banka zároveň ve čtvrtek zveřejnila svoji nejnovější prognózu. Podle ní růst nominálních mezd letos zrychlí na 7,5 procenta z loňských 5,3 procenta. V reálném vyjádření ale mzdy klesnou o 2,8 procenta, protože nominální růst nepřekoná inflaci. Bude to druhý pokles v řadě po loňském propadu reálných mezd o 8,4 procenta.

K reálnému růstu se mají podle současných odhadů ČNB mzdy vrátit příští rok, kdy by se měly zvýšit o čtyři procenta (nominálně růst o 6,7 procenta), uvedla agentura ČTK. Česká bankovní asociace čeká růst nominálních mezd příští rok o 6,5 procenta, Hospodářská komora předpokládá vzestup o sedm procent a ministerstvo financí o šest procent. 

Jaké jsou odhady inflace

Pro letošní rok ČNB mírně zlepšila odhad průměrné inflace, která by měla dosáhnout 10,8 procenta. V srpnové predikci centrální banka očekávala 11 procent.

Pro příští rok ale centrální banka očekávání inflace zvýšila o půl procentního bodu na 2,6 procenta. Do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle ČNB, tedy pod hranici tří procent, by se meziroční inflace podle prognózy měla dostat v prvním čtvrtletí příštího roku. K cíli by inflace měla klesnout ve třetím čtvrtletí.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna podpořila rozšíření trestného činu neplacení výživného

Sněmovna v úvodním kole podpořila rozšíření trestného činu neplacení výživného. Opozice zamezila schválení nynější novely zrychleně už v prvním čtení, ODS ale neprosadila její zamítnutí. Předlohu posoudí ústavně-právní výbor. Opozice rovněž neprosadila úplné vyškrtnutí volby šestice radních České televize (ČT) z programu sněmovní schůze. Na závěr jednání poslanci nedokončili úvodní kolo debaty nad návrhem skupiny poslanců vládní koalice, kteří chtějí zrušit takzvaný nominační zákon. Ve 23:00 bylo ukončeno jednání a pokračování je plánováno na středu ráno.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Havlíček slíbil věcnou a odbornou debatu k zákonu o ČRo a ČT, prohlásil Zavoral

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) slíbil věcnou a odbornou debatu k vládnímu návrhu zákona o České televizi (ČT) a Českém rozhlasu (ČRo), který mění systém financování veřejnoprávních médií, sdělil po schůzce generální ředitel ČRo René Zavoral. Zároveň uvedl, že úpravy systému v rámci takzvané poslanecké malé mediální novely, která z povinnosti platit poplatky osvobozuje některé skupiny poplatníků, by pro ČRo znamenaly snížení příjmů okolo 250 až 300 milionů ročně.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoDemaskovali jsme kádrování, řekl Rakušan ke své neúspěšné kandidatuře do čela sněmovny

Hnutí STAN na pozici místopředsedy sněmovny několikrát nominovalo svého předsedu Víta Rakušana, ale poslanci vládní koalice pro něj nehlasovali. „Demaskovali jsme, že oni kádrují a vybírají. Silného představitele opozice ve vedení sněmovny nechtějí,“ dodal Rakušan v pořadu Interview ČT24. STAN nyní nominovalo do čela dolní komory svou poslankyni Barboru Urbanovou. Moderátor Jiří Václavek se Rakušana zeptal, jestli nebyla chyba, že po vypuknutí kauzy Dozimetr zůstal na pozici předsedy hnutí. „Nemyslím si,“ odpověděl politik. „Rozhodl jsem se, že hnutí opět dovedu k růstu a že ho očistím,“ dodal. Diskuze se dotkla i volby členů Rady ČT či schůzky zástupců sněmovních stran se členy managementu České televize a Českého rozhlasu kvůli vládou navrhovaným změnám ve financování veřejnoprávních médií, kterou svolalo hnutí STAN na čtvrtek.
před 5 hhodinami

VideoPodvodná charita vylákala z lidí několik desítek milionů korun

Pražští kriminalisté rozkrývají největší falešnou sbírku se zhruba osmdesátimilionovou škodou. Nadační fond nových snů a nadějí obvolával od roku 2020 dárce, často důvěřivé seniory. Když poslali peníze, pachatelé jim zaslali symbolický dárek. Peníze šly na bankovní účty organizované skupiny, ta se ale v roce 2022 rozhádala. Jeden z členů založil nový projekt – Korálky pro dobro, včetně dalšího podvodného call centra. Sedmadvacetiletý muž napálil za sedm měsíců skoro deset tisíc lidí. Celková škoda se pohybuje kolem šestnácti milionů korun. Podvodníci provedli v obou případech zhruba čtyři miliony telefonátů, zhruba tři lidé z každých sta obvolaných přispěli. Vyšetřování by mohlo skončit do konce roku. Policie v něm obvinila deset lidí z podvodu a stíhá je na svobodě. Muži, který figuroval v obou případech, hrozí nejpřísnější, až desetiletý, trest.
před 6 hhodinami

Šéf Senátu Vystrčil: Odmítnutí vládního letounu pro misi na Tchaj-wan je podraz

Senátní delegace v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) odletí na Tchaj-wan linkou z Prahy do Tchaj-peje, jejíž provoz byl zahájen před třemi lety za Vystrčilova přispění. Vystrčil to řekl novinářům k odmítnutí kabinetu ANO, SPD a Motoristů poskytnout vládní letoun, jak dříve bylo obvyklé. Předseda Senátu označil rozhodnutí za podraz a nůž do zad podnikatelům a zástupcům vědy, výzkumu a kultury, kteří měli spolu se senátory misi podniknout a jejichž účast je nyní nejistá. Cestu na Tchaj-wan chce Vystrčil podniknout na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Česko má poprvé data o očkování v reálném čase. Ukazují, komu se vyplatí nejvíc

Nové údaje o počtu lidí nakažených respiračními nemocemi a těch, kteří byli očkovaní, ukazují podle ministerstva zdravotnictví, kde Česko ve vakcinaci selhává a které skupiny jsou nejméně chráněné. Podle dat klesá množství očkovaných nejvíc v těch nejvíce zranitelných skupinách.
před 10 hhodinami

Senátní výbory odmítly vládní regulaci cen pohonných hmot

Senát by měl podle svého hospodářského i ústavně-právního výboru zamítnout zákon o vládní regulaci cen pohonných hmot, kterým chce koalice ANO, SPD a Motoristů nahradit cenové výměry ministerstva financí. Opozice návrhu vytýká nadbytečnost, obecnost a také to, že by regulace mohla platit až rok. Ve hře zůstávají i možné úpravy zákona, které opoziční zákonodárci chtějí předložit při jeho středečním schvalování v Senátu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) avizovala, že odmítne-li ve středu horní komora tento zákon, bude se jím sněmovna znovu zabývat v pátek.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda zvýšila cenové stropy pohonných hmot pro středu

Nejvyšší povolené ceny pohonných hmot, které denně stanovuje stát, ve středu o desítky haléřů za litr vzrostou. Maximální cena nafty se oproti úterý zvýší o 48 haléřů na 41,34 koruny za litr, benzin bude možné prodávat za 41,07 koruny za litr, tedy o 43 haléřů dráž než v úterý. Vyplývá to z cenového věstníku, který odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí.
před 11 hhodinami
Načítání...