Vesecká podala dovolání v kauze tzv. Zádamského gangu

Praha – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podala dovolání v kauze tzv. Zádamského gangu. Nesouhlasí totiž s verdiktem Vrchního soudu v Praze, který vynesl zproštující rozsudek. Dvanáct členů skupiny u soudů čelilo žalobě ze zločinného spolčení, vydírání i dalších trestných činů, za které jim hrozilo až deset let vězení. Čtyři členové si pouze odnesli mírné tresty za drobnější delikty.

Vesecká se podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství neztotožňuje se závěry Vrchního soudu v Praze především z důvodu „extrémního nesouladu v hodnocení důkazů a s právními závěry, které z nich soudy vyvodily“. „Zejména se jedná o fakt, že obecné soudy doposud s rozhodováním trestních věcí, v nichž se jedná o komplexní aktivity zločineckého spolčení, nemají dostatek zkušeností a přistupují k nim jako k běžné kriminalitě, což se musí jednoznačně změnit,“ dodala mluvčí.

Podle obžaloby působil gang v západních Čechách od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně Milan Zádamský. Gang prý nutil podnikatele platit za poskytování „ochrany“ a nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle spisu ničil provozovny, napadal hosty a hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.

V případu byly podle žalobců desítky poškozených. Situace některé z nich donutila k tomu, aby se odstěhovali, další pak skončili v psychiatrické léčebně. Soud však po výslechu klíčových svědků konstatoval, že skupině nelze trestnou činnost prokázat, některé skutky se prý ani nestaly. Ve výpovědích poškozených totiž byly značné rozpory.

Podle vrchního soudu provedl krajský senát veškeré možné dokazování a rozpory ve výpovědích posoudil správně ve prospěch obžalovaných. Podle Zádamského advokáta Václava Vladaře bylo důvodem osvobozujícího rozsudku především to, že svědci vypovídali jinak v přípravném řízení a jinak u soudu. Policisté jim totiž podle něj nedokázali položit dotazy, na které se nakonec zeptal až jeho klient. Zádamský označil kauzu za „velké faux pas státních zástupců z Plzně“. Svědci pak podle něj nehorázně lhali a věděla to i policie. Za obvinění prý můžou fámy, které podporovali i novináři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou.
13:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 19 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 43 mminutami

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 2 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 6 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 7 hhodinami
Načítání...