V září začne takzvané milostivé léto. Na tři měsíce nabídne lidem, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí, šanci oddlužit se. Zjistit by si měli výši původního dluhu, který zbývá srovnat. Případně by se měli objednat do odborné poradny. Seznámit by se měli také s přesným postupem. Vyzvali k tomu ve středu pracovníci Charity ČR, která pro zájemce připravila webové stránky s informacemi. Pomoc nabízejí i další organizace. Ministerstvo financí navíc ve středu navrhlo třetí opakování akce na příští rok, v ní by šlo dosáhnout odpuštění dluhu za nedoplatky daní.
V září odstartuje druhé milostivé léto, dává šanci na oddlužení
Druhé kolo milostivého léta začne 1. září a potrvá do konce listopadu. Při splacení původního dluhu u veřejných institucí a odměny exekutorovi se dlužníkovi odpustí úroky, penále a další platby a exekuce skončí.
„Je potřeba si zjistit, jaké mám exekuce, a to už teď. Už teď se objednat do odborných poraden, předchystat si dopis či e-mail exekutorovi,“ apeluje manažerka Charity ČR Iva Kuchyňková.
Pracovníci Charity připravili na webových stránkách organizace dvouminutové instruktážní video a informace o podmínkách a postupu vyřízení odpuštění dluhu. K dispozici bude i formulář, který je možné exekutorovi zaslat. V seznamu si pak lidé mohou najít poradnu, která je nejblíž jejich bydlišti.
Milostivé léto se týká exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Dlužník musí exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Může požádat o sdělení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit.
Exekutor musí odpovědět do patnácti dnů. O kolik dnů lhůtu překročí, o tolik se pak dlužníkovi prodlouží čas na splacení. Odměna exekutorovi proti minulé oddlužovací akci stoupne z 908 na 1815 korun. Zapojit se nemohou lidé v insolvenci.
Nestačí jen uhradit jistinu
Na exekutora by se lidé měli kvůli milostivému létu obrátit a původní dluh splatit až po 1. září. „Rádi bychom, aby milostivé léto využilo co nejvíc lidí. Když budou pak hradit platbu na milostivé léto, je nutné, aby o tom byl exekutor informovaný. V předchozí akci se často stalo, že si lidé mysleli, že stačí uhradit jistinu. Bohužel to spadlo do běžných plateb, exekutor uplatnil penále. Bylo tam pak velké zklamání. Je nutné postupovat tak, že si vyžádám po exekutorovi vyčíslení, informuji ho v e-mailu či dopisu, že uplatňuji milostivé léto. Když platím jistinu, musím u platby uvést, že je na milostivé léto,“ zdůraznila Kuchyňková.
V minulém milostivém létě se na poradny Charity obrátilo přes sedm stovek zadlužených. Podle Kuchyňkové mnoho z nich nemohlo kvůli nedostatku peněz akce využít, protože neměli ani na zaplacení jistiny dluhu. Některým pomohl Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Nakonec se s pomocí charitních pracovníků oddlužilo 239 lidí.
Dárci mohou přispět i nyní. Ozvat se mohou přímo Charitě. Zaměstnanci je pak propojí s konkrétním člověkem, který potřebuje pomoc. Kuchyňková nevyloučila, že si dlužníci na splacení jistiny peníze i půjčí. Varovala před dalšími rychlými půjčkami s vysokými úroky. Zmínila, že své pracovníky mohou podpořit i zaměstnavatelé zaměstnaneckou půjčkou.
Třetí opakování se zaměří na nedoplatky daní
Další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky by se mohlo konat příští rok. Pokud by dlužníci splatili od začátku července do 2. října nedoplatky na daních, stát by jim odpustil úroky a některé další platby. Drobné nedoplatky do 200 korun by se pak mohly úplně škrtnout. Vyplývá to z návrhu zákona, který zveřejnila na svém webu vláda. Ministerstvo financí chce tříměsíční akcí ulevit v době zdražování zadluženým domácnostem a chce také snížit zátěž úřadů kvůli takzvaným bagatelním dluhům.
Daňové nedoplatky se podle podkladů k zákonu obvykle v exekuci nevymáhají, dosavadní milostivá léta se tak využít nedala.
„Návrh zákona usiluje o vytvoření smysluplného nástroje pro podnícení motivace daňových dlužníků k mimořádné úhradě daně (jistiny), eliminaci nedoplatků, jejichž vymáhání není efektivní a hospodárné, a vytvoření jedinečné příležitosti pro jednorázové snížení objemu dluhů jednotlivce,“ zdůvodnil svůj záměr resort financí. Odpuštění příslušenství při splacení větších dluhů a škrtnutí bagatelních nedoplatků u finanční či celní správy označilo za „určitou formu daňové amnestie“. Opatření, která jsou mimořádná a jednorázová, by mohly využít desítky tisíc lidí.
Daňové milostivé léto se má podle návrhu týkat jen fyzických, ne právnických osob. Pokud dlužník uhradí původní dluh neboli jistinu, odpustí se mu úrok z prodlení či z posečkané částky, náklady řízení a exekuční náklady s výjimkou hotových výdajů. Podle ministerstva financí není žádoucí odpouštět ale penále či pokuty, které mají sloužit jako trest za neplacení a k vynucení. Milostivé léto se nebude vztahovat ani na cla. Týkat by se mělo jen nedoplatků do letošního 30. června.
Dlužník by musel daňový dluh splatit příští rok od začátku července do 2. října. O odpuštění příslušenství by musel požádat. Částky nad 10 tisíc korun by se daly srovnat také ve čtyřech splátkách, byl by na to rok do začátku října 2024.
Resort navrhuje také škrtnout nedoplatky na daních i na příslušenství, které nepřesahují 200 korun. Tento krok by byl pro fyzické i právnické osoby. U nedoplatků u daní z nemovitosti to budou částky do 30 korun. Pokud bude mít malých nedoplatků dlužník víc, nesmí jejich součet překročit tisíc korun. O zrušení bagatelních dluhů nebude nutné žádat.
Ministerstvo očekává, že by milostivého léta mohly využít „vyšší desítky tisíc“ dlužníků. Předpokládá, že lidé by mohli v milostivém létě splatit stovky milionů. Stovky milionů by pak rozpočet naopak nezískal po odpuštění úroků. Při splacení všech nedoplatků by finanční správa mohla odpustit na příslušenství až 8,3 miliardy korun a celní správa až 1,3 miliardy.