V prezidentské volbě bookmakeři opět favorizují Zemana. Pomohly mu volby

Prezident Miloš Zeman je podle bookmakerů opět hlavním favoritem prezidentských voleb. V létě dávali větší šance bývalému předsedovi Akademie věd ČR Jiřímu Drahošovi, nyní se ale situace obrátila. Snížení kurzu na Zemana pomohly hlavně výsledky sněmovních voleb. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří a jejich vypsaných kurzů.

Kurz na vítězství Zemana klesl na zhruba 1,40:1, naopak u Drahoše se zvýšil na 3:1. Lidé nejvíce sázejí právě na Zemana, sázky na něj navíc začaly v poslední době přibývat, a také proto bookmakeři jeho kurz snížili.

„Kurz na vítězství Miloše Zemana v poslední době klesl díky vývoji na politické scéně a zejména díky faktu, že zdravotní stav pana prezidenta se zdá být v posledním měsíci výrazně lepší,“ uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková. 

Současnému prezidentovi věří i sázkaři Tipsportu. „Sportovní terminologií se po pár zápasech na tribuně opět vrátil do zápasu,“ uvedl mluvčí firmy Jiří Hadrava. Na vítězství Zemana dosud Tipsport přijal sázky zhruba za šest milionů korun, na Drahoše za dva miliony a na Horáčka za milion.

Zvolení textaře a podnikatele Michala Horáčka bookmakeři proti konci července věří znatelně méně. Lidé si na něj mohou vsadit v kurzu 7,5 : 1 až 8,5 : 1. „Ostatní kandidáti jsou, zdá se, bez šancí,“ dodal Hadrava.

Lidé už vsadili miliony korun

U Fortuny šlo zatím 43 procent sázek na Zemanovo vítězství, 33 procent na Drahoše a zhruba desetina na Horáčka. „Zemanovu pozici navíc v posledním týdnu posílil volební úspěch stran, jejichž voliči do jisté míry vytvářejí průsečík s jeho vlastními příznivci,“ uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Celkový objem vkladů na příštího prezidenta u Fortuny aktuálně činí více než 12 milionů. 

Také u Sazkabetu ovlivnily snížení kurzu na Zemana sněmovní volby, zejména pak složitá situace při povolebním vyjednávání. „Sestavení vlády bude pravděpodobně trvat delší dobu, během které bude docházet ke zviditelnění současného prezidenta jako důležité figury v tomto procesu,“ sdělil mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Hnutí ANO navíc oznámilo, že do prezidentských voleb nebude stavět vlastního kandidáta, což se dá podle Friedmanna vnímat i jako nepřímá podpora Miloše Zemana. Do té doby se mluvilo o tom, že by za ANO mohl kandidovat Martin Stropnický. Jeho kurz ale nyní u sázkařů Tipsportu spadl z 8:1 na 30:1.

Kurz 9999:1 na lobbistu Dalíka

Sázkaři, kteří rádi riskují, mohou peníze vložit i na méně pravděpodobné vítěze prezidentské volby. Fortuna například nabízí kurz 9999:1 na to, že na Hradě usedne lobbista Marek Dalík. Pětileté funkční období prezidenta se ale ve velké míře kryje s trestem, který si má odsedět za nákup Pandurů. Vsadit se dá i na úspěch zpěváka Karla Gotta, hokejisty Jaromíra Jágra nebo herce a moderátora Marka Ebena.