V nemocnicích ubylo hospitalizovaných, zvyšuje se ale podíl pozitivních testů

Podíl pozitivních PCR testů dosáhl ve čtvrtek téměř 43 procent, nejvíce od začátku epidemie. Laboratoře jich ale udělaly jen deset tisíc, proti středě zhruba čtvrtinu. Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška nejsou čísla ze Štědrého dne reprezentativní. V tuzemsku ve čtvrtek přibylo 4363 potvrzených případů koronaviru. Počet hospitalizovaných se snížil asi o pět set na 4455. Epidemický index PES zůstává na 81 bodech, tedy v nejvyšším stupni rizika. Reprodukční číslo kleslo z 1,34 na 1,22.

On-line přenos
Šíření koronaviru - prosinec
23:52

WHO schválila pro nouzové použití vakcínu firem Pfizer-BioNTech. Tento krok podle WHO pomůže zemím urychlit jejich vlastní schvalovací procesy.

23:50

Jeden ze dvou republikánských kandidátů v senátních volbách v americkém státě Georgie je krátce před důležitým druhým kolem hlasování v karanténě. Volební tým Davida Perduea oznámil, že obhajující senátor byl v kontaktu s nakaženým koronavirem.

23:49
Česko

V Praze, Ostravě nebo Olomouci lidé dnes večer protestovali proti vládním koronavirovým opatřením. V hlavním městě se podle policie demonstrace zúčastnilo několik desítek lidí. Shromáždění na Václavském náměstí ze všech míst trvalo nejdéle, demonstranti se přes výzvy policie odmítali rozejít. Policisté zajistili tři lidi, při zákroku se nestala žádná zranění.

Od březnového začátku epidemie se v Česku koronavirem nakazilo 665 tisíc lidí. Téměř 558 tisíc z nich se vyléčilo, aktuálně nakažených je 96 tisíc lidí. Ve vážném stavu bylo ve čtvrtek v nemocnicích 634 pacientů. Do statistik přibylo dalších 83 úmrtí, celkem zemřelo s covidem 10 859 lidí.

Podíl pozitivních PCR testů se v posledních dnech výrazně zvýšil. V pondělí byl na 27 procentech, v úterý na 30 procentech a ve středu na téměř 36 procentech, což byl do té doby nejvyšší podíl vůbec. Sedmidenní průměr je zhruba 31 procent. U rychlejšího, ale méně spolehlivého antigenního testování dosahuje pozitivita zhruba pěti procent, což je podle statistik v průměru přes tisíc pozitivně testovaných denně.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale nejsou data ze Štědrého dne o podílu pozitivních testů reprezentativní. Na testy prý šli ve svátek hlavně lidé s příznaky nebo ti, které tam poslal lékař.

„Štědrý den, Boží hod ani 26. prosinec nejsou pro nás reprezentativní hodnoty, protože se bude testovat málo lidí a budou většinou příznakoví,“ řekl Dušek serveru Seznam Zprávy. Podle něj zájem o testování vzroste znovu po svátcích.

Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Země se řídí opatřeními, jež odpovídají mírnějšímu čtvrtému. Na pátý stupeň přejde po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna. Znovu se uzavřou provozovny služeb, prodávat se budou jen základní potřeby. Zákaz nočního vycházení bude už od jedenadvacáté hodiny, setkávání lidí mimo vlastní domácnost se omezí na dvě osoby. Nejméně do 22. ledna potrvá nouzový stav.

Na pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, který má 89 bodů ze sta. Od čtvrtka ale index klesl v sedmi krajích, nejvíce v Pardubickém, kde se skóre snížilo z 85 na 76. Právě od hranice 76 bodů platí pátý stupeň. Vedle Pardubického jsou na 76 bodech také kraje Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Olomoucký.

Události: Koronavirus se v Česku rychle šíří (zdroj: ČT24)

Na nárůstu případů se podílí plošné antigenní testování

V předvánočním týdnu se dosud každý den poměrně výrazně zvyšovaly denní nárůsty nakažených – v pondělí jich bylo skoro osm tisíc, v úterý se počet nových případů blížil jedenácti a ve středu přesáhl čtrnáct tisíc.

Na nárůstu nových případů se podílí i plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo přibližně 158 tisíc testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních, konstatoval ve středu Dušek.

Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře nebo s pozitivním antigenním testem, to dosud bylo asi 30 procent.