V Libereckém kraji nechtějí na silnicích rozšířit mýtné

Liberec - V Libereckém kraji už nechtějí další mýta na silnicích. Rozšíření poplatku na více komunikací se podle jeho propočtů nevyplatí a vybere se málo. Mýtné přitom bude podle kraje zátěží pro podnikatele, a to hlavně v hospodářsky slabších oblastech. Od poloviny příštího roku by se podle ministerstva dopravy mělo platit mýtné na všech silnicích první třídy, zpoplatněny by měly být také stovky kilometrů druhých tříd a několik úseků silnic třetí třídy. Tvrdí, že tak vychází vstříc právě krajům. Miliardy, které má novinka přinést, by měly jít na opravy a údržbu silnic.

Mýtné se podle Libereckého kraje nevyplatí. Stát vybere na jeho území maximálně 20 až 30 milionů korun ročně. Na opravy přitom chybí miliardy. „Finanční prostředky, které bychom přivedli do systému na opravy silnic, jsou zanedbatelné a neřešily by tu situaci a u nás se ani neděje to, že by řidiči objížděli placené úseky,“ řekl radní Libereckého kraje pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

Například Stružnice na cestě z České Lípy do Děčína si ale na nárůst počtu kamionů stěžuje. Denně jich projede obcí odhadem radnice 450. Ničí silnici a poblíž školy se jen těsně míjejí. Starostové si na kamiony stěžují.

Nahrávám video
Reportáž a vstup Milana Brunclíka
Zdroj: ČT24

Ministerstvo dopravy plánuje v polovině příštího roku zpoplatnit pět a půl tisíce kilometrů silnic první třídy a stovky kilometrů silnic druhé kategorie. Výtěžek z mýtného ze silnic první třídy půjde do státního fondu dopravy. Peníze získané na silnicích druhé třídy dostanou kraje, ale až poté, co si stát odečte náklady na provoz systému.

„Chceme výrazně regulovat dopravní toky v krajích, které jsou: zamezit objíždění placených úseků a zvýšit výběr financí,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Označení mýta
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 8 mminutami

O víkendu se ochladí, místy může sněžit

V závěru týdne se v Česku ochladí. V Čechách se budou denní teploty v neděli držet do deseti stupňů, v polohách nad 700 metrů může padat sníh, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Navzdory tomu podnik překonal svá původní očekávání pro hospodaření v loňském roce. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil.
před 1 hhodinou

Inspekce zadržela rumunské kamiony, udělila rekordní kauci a pokuty

Inspekce silniční dopravy (INSID) udělila rekordní kauci a pokuty v hodnotě 1,2 milionu korun rumunské dopravní společnosti, které zabavila tři kamiony. Dva překračovaly povolené rozměry šířky i délky, jeden z nich byl delší o 11,5 metru. Na nadrozměrný náklad neměl dopravce povolení. Třetí kamion byl přetížený o dvanáct tun. Ve všech vozech byly tachografy neodpovídající evropské legislativě.
před 11 hhodinami

Sněmovna schválila rozpočet pro letošní rok

Poslanecká sněmovna schválila letošní státní rozpočet se schodkem 310 miliard korun. Při schvalování přidala například peníze na sport nebo mládež. Opozice kritizovala mimo jiné podle ní nízké výdaje na obranu. Pro rozpočet hlasovalo 103 poslanců vládní koalice, proti bylo 88 poslanců opozice. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Již dříve řekl, že ho vetovat nebude. Loni rozpočet skončil s deficitem 291 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Šichtařová nechala notářsky ověřit rezignační dopis, nesplňoval podmínky

Markéta Šichtařová (Svobodní) nechala notářsky ověřit dopis, kterým se vzdává poslaneckého mandátu. Její původní rezignační dopis, který odeslala v úterý předsedovi sněmovny Tomiu Okamurovi (SPD), nesplňoval zákonné podmínky pro složení mandátu právě kvůli chybějícímu ověření. Šichtařovou by měl v dolní komoře nahradit předseda pražské organizace SPD a městský zastupitel Josef Nerušil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Lety prezidenta a šéfů komor podléhají souhlasu premiéra, usnesla se vláda

Vláda v pondělí zrušila víc než 25 let staré usnesení, podle kterého nelze omezit lety prezidentovi republiky a předsedům parlamentních komor. Nově pro ně platí, že o prioritách při organizaci letecké dopravy rozhoduje předseda vlády. Ředitel odboru komunikace Strakovy akademie Martin Vodička sdělil, že změna umožní rychlejší a operativnější rozhodování v případě krizí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...