Hnutí Strakonická veřejnost zvažuje, že se kvůli zrušení výsledku říjnových voleb obrátí na Ústavní soud. Dosud vládnoucí Strakonická veřejnost ve volbách obhájila pozici, podle krajského soudu ale předtím vedení města omezilo opozici možnost své předvolební propagace. Pokud se verdikt nezmění, budou Strakoničtí volit znovu – a nebudou sami. Kandidátky se nyní podařilo sestavit i v některých obcích, kde se v říjnu pro nezájem o funkce nevolilo.
V lednu se bude volit v 17 obcích, kde dříve nebyli kandidáti. Strakoničtí si volby zopakují v březnu
Strakonická opozice si stěžovala, že radnice výrazně omezila možnost předvolební kampaně. Podle lídra koalice Změna pro Strakonice Karla Janského, který se na soud obrátil, si vládnoucí Strakonická veřejnost vyhradila pouze pro svou propagaci klíčové lokality města.
„Nezabrala si konkrétní sloupy, ale celou ulici (Elnerovu) i další ulice, Lidickou, Píseckou – to znamená hlavní tahy,“ upozornil.
Krajský soud v Českých Budějovicích dal opozici za pravdu. „V důsledku jednání vedení města, de facto rady města, došlo k omezování volné, svobodné a rovné politické soutěže,“ shrnula verdikt předsedkyně senátu Tereza Kučerová.
Lídr Strakonické veřejnosti a strakonický starosta Břetislav Hrdlička přesto odmítá, že by zasahoval do kampaně v neprospěch svých politických konkurentů. „Všichni měli takovou, jakou si ji udělali. Nikde jsme nikomu nebránili, pouze jsme ji nedovolili na výlepových plochách a ve zpravodaji,“ uvedl. Uvažuje proto o ústavní stížnosti. Zároveň se Hrdlička obává, že nyní nebude moci vedení města rozhodovat – a tak neschválí například přidělení dotací, ale ani rozpočet. Podle ministerstva vnitra to ale nehrozí a radnice bude fungovat tak jako doposud – až do dalších voleb.
Nové volby nejen ve Strakonicích
Nové volby ve Strakonicích by měly být 16. března. V tentýž termín se bude znovu volit například i v Tisu na Havlíčkobrodsku, kde se již rozpadlo zastupitelstvo zvolené v říjnu. Ještě předtím se ale bude volit v dalších sedmnácti obcích.
Jde o obce, kde se v říjnu nevolilo, protože se nepodařilo sehnat dost kandidátů na zastupitele, a nyní je sehnali. Patří k nim i Němčovice na Rokycansku. Karel Freschmann, který byl do října starostou, sice chtěl pokračovat a měl po ruce i dodstatek potenciálních kandidátů, ale v létě si nikdo nevzpomněl na to, že je potřeba kandidátní listinu odevzdat. „Všichni byli na táboře. Ne celá obec, ale většina zastupitelů ano,“ vysvětlil bývalý starosta, který na letním táboře dětem vařil.
V nedalekém Skomelně se zase obyvatelé rozhodli dát dohromady kandidátku, protože hrozilo, že jako samostatná obec zaniknou. „Nechceme spadnout pod vedlejší vesnici, tak jsme se rozhodli, že to složíme,“ podotkl jeden z kandidátů Karel Neumann.
Podobně se rozhodli i v patnácti dalších obcích. Všechny jsou nyní bez starosty, od října na jejich fungování dohlíží jmenovaný úředník dosazený ministerstvem vnitra. Nejde ale o plnohodnotného náhradníka, do obcí dojíždí pouze jednou týdně, má omezené pravomoci a zajišťuje jen základní chod obcí.
První dodatečné komunální volby budou 26. ledna příštího roku a volit budou občané těch obcí, které do středečních 16 hodin sestavily kandidátní listiny.
- Děkov (Středočeský kraj)
- Dlouhá Lhota (Jihomoravský kraj)
- Hodějice (Jihomoravský kraj)
- Horšice (Plzeňský kraj)
- Kadlín (Středočeský kraj)
- Kbelnice (Královéhradecký kraj)
- Kluky (Středočeský kraj)
- Lipovec (Jihomoravský kraj)
- Litichovice (Středočeský kraj)
- Němčice (Jihočeský kraj)
- Němčovice (Plzeňský kraj)
- Roblín (Středočeský kraj)
- Skomelno (Plzeňský kraj)
- Střítež (Kraj Vysočina)
- Tatobity (Liberecký kraj)
- Víska u Jevíčka (Pardubický kraj)
- Ždírec (Kraj Vysočina)