Uplést si ovečku, sjet sjezdovku se Špunty a zahrát si novou hru k pohádce Anděl Páně 2. ČT spouští Adventní kalendář

Česká televize vytvořila hru k pohádce Anděl Páně 2. Děti ji najdou v novém webovém Adventním kalendáři, který se spustí v pátek 1. prosince. Až do Štědrého dne se v něm každý den otevře jedno okénko s překvapením. Průvodci kalendáře se pro letošní rok staly postavy ze štědrovečerní pohádky Anděl Páně 2 – čert Uriáš a anděl Petronel.

„Kouzlo našeho kalendáře tkví v tom, že se může hýbat, mluvit, hrát a především v něm, na rozdíl od kalendáře papírového, překvapení a radosti s blížícím se Štědrým dnem přibývají. K rozbaleným překvapením se navíc děti mohou libovolně vracet,“ přibližuje kreativní producentka a manažerka vývoje Štěpánka Sunková.

„Děti si v kalendáři vyzkouší znalosti historie a vánočních tradic, vyrobí si podle něj adventní ovečku v barvách Déčka nebo si zahrají nové hry k premiérovým pohádkám Nejlepší přítel i Anděl Páně 2,“ dodává.

Mezi již tradiční součásti adventního kalendáře patří přehrávač vánočních písniček a koled, tradičník s informacemi o vánočních zvycích a galerie obrazů, kde se děti mohou seznámit s díly světových umělců. Nově letos nabídne skládání virtuálního betlému, vánoční AZ-kvíz nebo zábavné sjíždění sjezdovky se Špunty z letní soutěže.

Vánoční komiks
Zdroj: ČT

Grafiku kalendáře vytvořila výtvarnice Lucie Lomová, která se této role ujala již popáté. Letos rozpracovala motivy divácky nejúspěšnějšího filmu roku 2016 a zároveň nadcházející štědrovečerní pohádky České televize Anděl Páně 2, ke které vznikla i nová hra „Jablko padání“.

Kromě Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka, jež se ujali rolí hlavních průvodců kalendářem, se na jeho přípravě podílela i řada dalších známých herců, třeba Bolek Bolívka, Jiří Batoška, Igor Bareš, Pavel Soukup, Jan Šťastný či Apolena Veldová.

Česká televize připravuje svůj Adventní kalendář pravidelně již od roku 2011. Každoročně si jej prohlédne na milion uživatelů. Ten letošní se otevře 1. prosince. Přístupný bude až do 31. ledna 2018, soutěžit o ceny mohou děti do Tří králů, tedy do 6. ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V pražském Motole odstranili nádor v plicích díky 3D modelu

Trojrozměrný model jako pomůcka hrudních chirurgů pro plánování operace. Na milimetr přesně dokáže zobrazit, kde se nachází nádor. Díky tomu ho pak lékaři můžou šetrněji odstranit. 3D vizualizaci využili v pražském Motole zatím u dvou pacientů. Počítají ale, že ji do budoucna budou používat mnohem častěji.
před 6 hhodinami

„Tak, jsem svobodný. Fajn.“ Před 90 lety abdikoval TGM

Přesně před 90 lety abdikoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. První hlava československého státu se v polovině třicátých let minulého století potýkala se zdravotními problémy i s hledáním svého nástupce, kterým se nakonec stal Edvard Beneš.
před 6 hhodinami

Turek nemá podle Šebelové ve vládě co dělat. Je to klasický politik emotivního rázu, míní Foldyna

Předsedkyně poslanců hnutí STAN Michaela Šebelová doufá, že kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek ve vládě nebude. Nemá na to podle ní morální kredit. „Pokud je opravdu Andrej Babiš (ANO) chlap a hne se v něm svědomí, tak Turkovo jméno nikdy na Hrad nepřinese, ale problém je v tom, že potřebuje hlasy Motoristů k nevydání,“ podotkla. Kdyby byl Turek tak špatným člověkem, nebude v Evropském parlamentu a nebude mít preferenční hlasy, jaké měl, řekl poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Domnívá se, že Turek je klasický politik, zřejmě emotivního rázu, který říká věci na rovinu. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Janou Peroutkovou debatovali také o vztazích USA a Evropy nebo o ruské invazi na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Změnily se jízdní řády na železnici

Víc regionálních, dálkových, ale i mezinárodních spojů třeba do Polska, Německa nebo do Kodaně. Začal platit nový jízdní řád na železnici. Změny hlásí jak České dráhy, tak soukromníci. Cestujícím slibují větší komfort i více bezbariérových vlaků. Změny se částečně týkají i cen jízdného a využití slev. Například ve všech spojích mezi Prahou a Ostravou bude povinná místenka. Celoplošné zdražení třeba u Českých drah bude zhruba odpovídat inflaci. Výrazněji vzrostou ceny v rámci integrované dopravy Královéhradeckého a Pardubického kraje.
před 7 hhodinami

Vláda Andreje Babiše se v pondělí ujme moci

Česko bude mít od pondělního rána novou vládu. Prezident Petr Pavel jmenuje zatím patnáctičlenný kabinet Andreje Babiše (ANO). Ten vystřídá končící kabinet Petra Fialy (ODS). Většinu ve vládě získá vítěz říjnových voleb, hnutí ANO. Kromě křesla premiéra bude mít osm ministrů. Tři členy kabinetu zatím obsadí Motoristé a stejný počet i hnutí SPD. Koaliční smlouva sice garantuje Motoristům celkem čtyři posty. Šéf strany Petr Macinka ale bude dočasně spravovat dva resorty, a to zahraničí a životního prostředí. Filipa Turka Babiš kvůli zdravotním problémům nenavrhl. Prezident ho do ministerské funkce jmenovat nechce.
před 7 hhodinami

Růst ekonomiky přinese do státní kasy jen asi deset miliard, odhaduje expert

Nová vláda chce přepracovat návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž podle ní chybí až 96 miliard korun. Ekonomové v pořadu Otázky Václava Moravce upozornili, že případné nepokryté jednotky či nižší desítky miliard nejsou v celkovém objemu výdajů zásadním problémem. Větší rizika vidí v přesunech peněz mezi kapitolami a v omezeném přínosu hospodářského růstu pro státní kasu. Podle končícího náměstka ministra financí Tomáše Holuba je rozpočet již tak napjatý a prostor pro manévrování je velmi omezený. Debatoval s předsedou Výboru pro rozpočtové prognózy Michalem Skořepou.
před 10 hhodinami

Koalice ANO, SPD a Motoristů chce zpřísnit vymáhání výživného

Systém vymáhání výživného nebude po změně trestního zákoníku k 1. lednu 2026 podle zákonodárkyň vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů funkční. Podle senátorky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) proto připraví novelu předpisu, který byl přijat letos v létě. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce vyzvala nastupující koalici, aby se změnou počkala alespoň na analýzu dopadů nových paragrafů. Délka legislativního schvalování návrhu umožní podle Mračkové Vildumetzové dostatečnou diskusi nad změnou i analýzu prvních dopadů.
před 10 hhodinami

Pohřešovaný chlapec ze Zlínska byl asi unesen, policie zadržela jednoho muže

Chlapec ze Zlínska, po kterém od čtvrtka pátrala policie a v neděli jej našla, byl zřejmě unesený a vězněný na chatě v obci Žlutava. Jeho volání o pomoc slyšeli kolemjdoucí a zavolali policii. Policie zadržela jednoho muže, uvedla na síti X. Dříve policisté uvedli, že nalezený chlapec je v pořádku a byl převezen na zdravotní vyšetření. Našli ho kolem 14:00.
před 11 hhodinami
Načítání...