Umírat důstojně. Ministerstvo chce zavádět paliativní péči do nemocnic

3 minuty
Události: Ministerstvo chce zavádět v nemocnicích paliativní týmy
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zdravotnictví spouští projekt, jehož cílem je zkvalitnění péče o nevyléčitelně nemocné. Takzvanou paliativní péči zamýšlí ministerstvo šířit v nemocnicích poskytujících akutní, následnou a dlouhodobou péči. Paliativní týmy, které pečují o umírající podle vytvořených postupů a doporučení, v současnosti fungují v osmnácti zařízeních jen díky grantům.

Sedmdesát procent lidí dnes umírá v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN). Zavádění paliativních týmů v nemocnicích má mít jasné výsledky do sedmi let.

„Ověřením – měřítkem úspěchu – projektu bude, že do konce roku 2025 bude alespoň pět pilotních nemocnic v programu paliativní péče pokračovat. To znamená v rámci nemocnic bude poskytována paliativní péče prostřednictvím paliativních týmů podle vytvořených postupů,“ píše ministerstvo na svých stránkách.

obrázek
Zdroj: ČT24

Třeba v nemocnici v Hořovicích vybudovali pokoje připomínající domácí prostředí. Stav jednoho pacienta konzultuje dvacetičlenné konzilium. „Máme tady sociální pracovnice, psycholožku, fyzioterapeutku, farmakologa, externě i kaplana,“ přibližuje primářka místního dětského oddělení Mahulena Mojžíšová.

Nedržet lidi v nemocnicích

„Snaha je zajistit pacientům možnost domácího ošetřování. Na nás se mohou kdykoliv obrátit a my si pacienta opět přijmeme,“ dodává k principům péče koordinátor projektu Jiří Pichlík.

Nefroložka Barbora Szonowská stále častěji léčí starší pacienty s nemocnými ledvinami. Začala se zabývat otázkou, zda je dialýza vždy nejlepší řešení. „U těchto nemocných se ukazuje, že je výhodnější, když se léčí bez dialýzy, ale s dopomocí týmů. Žijí stejně, mnohdy i déle, v lepší kvalitě,“ upozorňuje.

  • - specializovaná zdravotní péče o osoby se závažným a život limitujícím onemocněním. Zaměřuje se na úlevu od symptomů a stresu souvisejících se závažným onemocněním. Jejím cílem je zlepšit kvalitu života jak pro pacienta, tak i pro jeho rodinu. Paliativní péči zajišťuje tým složený ze specializovaných lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a dalších odborníků, kteří spolu s ostatními ošetřujícími lékaři pacientovi poskytují další úroveň podpory. Tato péče je vhodná v jakémkoli věku a v jakékoli fázi vážného onemocnění a může být poskytována současně s léčbou cílenou na základní onemocnění.

Podobně by to mohlo fungovat v dalších nemocnicích i LDN. Ministerstvo zdravotnictví teď společně s lékaři spolupracuje na jednotném systému. Zpočátku by se do projektu mělo zapojit sedm nemocnic, které úřad zatím vybírá. Navíc dvacítka lékařů teď získala peníze na stipendium od Nadačního fondu Avast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině dopoledne sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
06:00Aktualizovánopřed 36 mminutami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
11:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 3 hhodinami

Ministr Šebestyán odvolal ředitele Lesů ČR Šafaříka

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) ve středu odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka. Dočasným řízením podniku je pověřený výrobně-technický ředitel Libor Strakoš. Ředitelem Lesů ČR byl Šafařík od listopadu 2022, jmenoval ho tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) z vlády Petra Fialy (ODS). Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Šafařík sdělil, že rozhodnutí ministra respektuje.
10:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Turek bude zmocněncem na resortu životního prostředí na základě smlouvy či dohody

Poslanec Motoristů Filip Turek bude jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal zaměstnancem ministerstva životního prostředí na základě pracovní smlouvy, nebo dohody o pracovní činnosti. Vyplývá to ze statutu zmocněnce, který schválila vláda. Za výkon své funkce bude odpovídat vládě, která ho jmenuje a odvolává na návrh ministra životního prostředí. Turek by měl mimo jiné zastupovat vládu při jednáních s orgány Evropské unie a neformálních mezinárodních konzultacích v oblasti klimatu v rozsahu pověření vládou.
14:28Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 8 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 9 hhodinami

Státní zástupkyně obžalovala Feriho z dalšího znásilnění

Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 v úterý obžalovala bývalého poslance Dominika Feriho z dalšího znásilnění. Vyplývá to z informací, které ve středu sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
12:32Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...