Svatopluk Karásek říkal ďáblovi ne. Nyní odešel

Zemřel Svatopluk Karásek. Evangelický duchovní, písničkář, signatář Charty 77, exulant a počátkem století i poslanec a zmocněnec pro lidská práva se dožil 78 let, s vážnými zdravotními problémy se potýkal poslední desetiletí. Zanechal po sobě dílo hudební i literární.

Pražský rodák Svatopluk Karásek se narodil na podzim válečného roku 1942. Když mu bylo dva a půl, skončila válka, když mu bylo pět, chopili se moci komunisté. S nimi se potom po většinu života potýkal.

Že ho v 50. letech dvakrát vyloučili ze zahradnických středních škol, s politikou bezprostředně nesouviselo, spíše se všeobecným naladěním společnosti, která nebyla vlídná ke svobodomyslnému mladíkovi. Že se napoprvé nedostal na teologickou fakultu, ale již politické pozadí mělo.

Po roce práce v kladenských dolech jej ale přijali a v roce 1968 se stal čerstvě ženatý Svatopluk Karásek knězem – na tři roky. Potom mu komunistický stát odebral souhlas k výkonu duchovenské činnosti. Během studia na vysoké škole byl ještě na vojně, ze které byl však propuštěn po pobytu na psychiatrii jako neschopný přizpůsobit se vojenskému prostředí.

K víře jej přivedla matka. Na internát mu poslala Nový zákon, který však Svatopluk Karásek odložil s tím, že ho stejně nikdy číst nebude. Toto předsevzetí ale nedodržel. „Opravdu mě ovlivnili beatníci a Nový zákon,“ řekl Karásek v jednom z rozhovorů.

Nepřátelská osoba režimu

Do poloviny 70. let byl Karásek kastelánem na hradě Houska, ale postupně se stával čím dál ostřejším trnem v oku režimu. StB jej od roku 1975 vedla jako nepřátelskou osobu. Měl blízko k undergroundu, pro přátele začal dělat zpívaná kázání. „Tenkrát jsme mysleli, že bolševik tu bude napořád, a tak jsme chtěli žít aspoň jako svobodní v nesvobodném státě,“ ozřejmil sám Karásek. Říkalo se mu zpívající farář, undergroundový farář či „sprostej farář“.

V roce 1976 však svoboda nadobro skončila a Karásek byl zařazen do procesu s The Plastic People of the Universe. Dostal osm měsíců. Když z vězení vyšel, podepsal Chartu 77, zač byl „odměněn“ možností pracovat jako myč oken a také několika pobyty ve vyšetřovací vazbě. V roce 1980 pod nátlakem StB odcestovala celá rodina z republiky. Karáskovi se usadili ve Švýcarsku. Svatopluk Karásek se vrátil k duchovní práci.

27 minut
13. komnata Svatopluka Karáska (2009)
Zdroj: ČT24

Po revoluci přijížděl do Československa a České republiky opakovaně na návštěvu, nadobro se Karáskovi vrátili v roce 1997. Stal se opět farářem a také sám či se skupinami Pozdravpámbu a Svatopluk vystupoval. Kromě hudebních alb vydal řadu publikací s církevní tematikou, sbírek písňových textů a kázání i hudebních alb (Řekni ďáblovi ne, Řek's už ďáblovi ne?).

V politické roli

V roce 2002 byl Karásek zvolen na kandidátce koalice lidovců a Unie svobody poslancem, ve sněmovně zasedal čtyři roky. V letech 2004 až 2006 byl zároveň vládním zmocněncem pro lidská práva. V roce 2017 jej tehdejší ministr kultury ocenil titulem Rytíř české kultury. Politicky vystoupil Karásek například loni, kdy podepsal veřejnou výzvu ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby podnikl kroky k přijetí sirotků z uprchlických táborů v Řecku.

„Nesmírně jsem si ho vážil za jeho postoj za minulého režimu. Žil svobodně a čestně. A jeho názory se odrážejí i v jeho písních,“ řekl disident a Karáskův přítel Jiří Fiedor. „Takoví lidé by měli být pro nás příkladem. Je to pro českou kulturu i český společenský život velká ztráta,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 4 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 6 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 16 hhodinami
Načítání...