Strojvedoucí pendolina patrně zabránil ve Studénce vykolejení vlaku

Srážka vlaku Pendolino s kamionem na přejezdu ve Studénce mohla nejspíš přinést mnohem víc škody na lidském zdraví i majetku. Snížením rychlosti před nehodou však strojvedoucí nejspíš zabránil tomu, aby vlak dokonce vykolejil.

Při komisní prohlídce bylo zjištěno, že pendolino bylo před nehodou v naprostém pořádku a že v žádném případě nemělo jakýkoli podíl na této mimořádné události. Správně zareagoval podle přednosty pražského depa Miroslava Kupce i strojvedoucí, který zatáhl za rychlobrzdu a poté utekl z řídící kabiny. Náraz zdevastoval jak kabinu strojvedoucího, tak i prostor za ní včetně šesti řad sedadel.

Důležité bylo snížení rychlosti ze 160 na 142 kilometrů. Tímto krokem přispěl strojvedoucí k tomu, že vozidlo nevykolejilo, což by vedlo k vyššímu počtu obětí i rozsahu poškození vozu.

Oprava nebo nákup nového vozu

První vůz havarovaného pendolina, který srážku odnesl nejvýrazněji, bude nejspíš nutné vyrobit znovu. Výjimkou je jeho podvozku, který zřejmě není poškozený. Původně odhadovaná škoda 150 milionů korun se nicméně nemění. Společnost Alstom nyní připraví Českým drahám kalkulaci, kolik by oprava vozu stála.

Od svých dodavatelů musí Alstom zjistit, zdali a za jakých podmínek budou schopni dodat komponenty pro opětovnou výrobu vagonu. Podle Kupce by do poloviny září měla přijít nabídka s konkrétními cenami a termíny, kdy a jak by bylo možné vozidla opravit. Pokud by nebyla oprava ekonomicky výhodná, zvažují České dráhy i další varianty, jako je nákup podobného vozidla. Prioritou je ale oprava, co nejrychlejší, aby se celá souprava mohla vrátit zpět do provozu.

Nahrávám video
Do poloviny září by měla přijít nabídka ohledně opravy vozů pendolina
Zdroj: ČT24

Tři mrtví, dvě desítky zraněných, jeden muž ve vazbě

Nehodu ve Studénce nepřežili tři lidé, skoro 20 jich bylo zraněno. V Ostravě zůstávají hospitalizováni tři pacienti. Soud v pátek poslal do vazby polského řidiče kamionu, který vjel na přejezd, přestože už svítila červená světla. Padesátiletému muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nic nepodceňujeme, řekl Macinka k pomoci Čechům uvázlým na Blízkém východě

Senátoři jednali o pomoci českým občanům, kteří uvázli na Blízkém východě kvůli konfliktu v regionu. Téma otevřel svým projevem ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Repatriace je rozsáhlý proces, nevěnujeme se prakticky ničemu jinému, prohlásil mimo jiné. Projednání situace na Blízkém východě navrhli Starostové. Vláda podle nich selhala například v komunikaci. Postup kabinetu naopak hájila senátorka ANO Jana Mračková Vildumetzová.
16:06Aktualizovánopřed 30 mminutami

Emirates zahájí lety z Dubaje do Prahy pro uvázlé Čechy, řekl Babiš. Firma to nechce komentovat

Letecká společnost Emirates začne ve čtvrtek podle premiéra Andreje Babiše (ANO) létat z Dubaje do Prahy a každý den ve spoji přepraví do Česka 615 lidí, kteří uvázli na Blízkém východě kvůli válečnému konfliktu. Společnost Emirates se ale zatím odmítla k tvrzení premiéra vyjadřovat. V Praze už přistály ve středu dvě letadla společnosti Smartwings s Čechy, kteří uvázli v Dubaji a ománském Maskatu. Další lidi dopravily dva armádní repatriační lety. Pronajaté letadlo, které mělo vyzvednout Čechy v Jordánsku, se vrátilo zpět do Prahy.
05:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát schválil odklad superdávky

Dosavadní příjemci sociálních podpor od státu budou dostávat takzvanou superdávku pravděpodobně od letošního srpna místo od května. Odklad vyplácení o čtvrt roku schválil Senát. Důvodem posunu termínu je náročnost přepočtu podpory. Novelu ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) teď dostane k podpisu prezident. Předloha předpokládá rovněž odklad změn v životním minimu, a to z května na říjen. Senát také pro nadbytečnost zamítl navrhovaný odklad změn v částkách životního minima z května na červenec.
10:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

ŽivěSněmovna se zabývá rozpočtem. Opozice navrhuje desítky změn

Poslanecká sněmovna ve středu ve druhém čtení projednává návrh státního rozpočtu na letošní rok. Poslanci mohou přednášet své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Ve sněmovním systému bylo ráno devět desítek pozměňovacích návrhů, především opozičních. Jsou tam ale již čtyři avizované koaliční návrhy v celkovém objemu asi 1,1 miliardy korun. Celkový schodek 310 miliard korun, který sněmovna schválila v prvním čtení, už poslanci měnit nemůžou, mohou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu.
03:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ve Španělsku zastřelili Čecha podezřelého z podílu na vraždě

Ve Španělsku někdo zastřelil Čecha, píší ve středu server BBC a lokální média. Policie zastřelení muže potvrdila. Čin se stal v neděli v obci Torrevieja na jihu země. Tuzemský občan byl podezřelý z podílu na předloňské vraždě Brita ve Španělsku.
13:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 5 hhodinami

Komunikace jako za covidu, kritizoval Hřib vládu za repatriační lety. Podle Babiše má jít k psychiatrovi

Způsob, jakým vláda zajišťuje repatriaci Čechů z oblastí Blízkého východu, se stal ve sněmovně předmětem hádky mezi předsedou opozičních Pirátů Zdeňkem Hřibem a premiérem, předsedou ANO Andrejem Babišem. Poté, co premiér informoval o aktivitách dopravních společností a přepravě lidí do Česka, vystoupil Hřib s názorem, že Babiš nemá dělat dispečera a že činí z vystoupení před poslanci cirkus. Premiér reagoval tvrzením, že Hřib trpí „anektickou psychózou".
12:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V krizi myslete hlavně na bezpečí a ověřené informace, radí psychoterapeut

Lety mezi Blízkým východem a zbytkem světa ohrožuje dopravní chaos, který způsobily bojové operace USA a Izraele nad Íránem i odveta Teheránu. Vzdušné útoky se od soboty dotkly mnoha turistů, kteří v oblasti tráví dovolenou a uvázli i na velkých letištích v regionu. Řada z nich se sdružuje v hotelech nebo se snaží dostat domů pomocí cestovních kanceláří nebo vlád jednotlivých států. Nejdůležitější je podle odborníků v takových situacích zajistit pro sebe a své blízké bezpečí a také základní potřeby, jako je jídlo a pití. A v neposlední řadě sledovat ověřené informace, ale v přiměřeném množství.
před 6 hhodinami
Načítání...