Státní vyznamenání by mohl dostat veterán Klemeš i geolog Cílek

Mezi osobnostmi nominovanými na státní vyznamenání figurují váleční veteráni Karel Kuttelwascher a Jaroslav Klemeš, geolog Václav Cílek, astrofyzik Jiří Grygar nebo historik Petr Čornej. Seznam jmen hodných ocenění předložil Poslanecké sněmovně její organizační výbor, ta by je následně měla navrhnout prezidentu republiky.

Na seznamu, který organizační výbor doporučil poslancům ke schválení, figuruje pětatřicet jmen. Osmadvacet osobností, které by mohly získat české vyznamenání, obsahuje také – již dříve zveřejněný – předběžný seznam Senátu. Konkrétní jména se sice liší, pro obě komory byl ale hlavním kritériem přínos kandidátů pro společnost.

Karel Kuttelwascher, který je in memoriam nominovaný na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, se za druhé světové války řadil mezi stíhací esa britského Královského letectva. Jaroslav Klemeš je posledním žijícím výsadkářem z anglického výsadku na území někdejšího protektorátu Čechy a Morava.

Na druhé nejvyšší vyznamenání, Řád T. G. Masaryka, by mohli poslanci navrhnout Jiřího Bradyho, který přežil holocaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. V Senátu je pro Řád Tomáše Garrigua Masaryka navržen Evžen Plocek, tovární pracovník a aktivní stoupenec pražského jara, který se 4. dubna 1969 na protest proti srpnové invazi upálil na jihlavském náměstí Míru.

Vyznamenání za hrdinství pro Uherský Brod

Státní vyznamenání uděluje nebo propůjčuje prezident republiky a návrhům Poslanecké sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni sněmovna navrhla prezidentu na státní vyznamenání třiatřicet osobností. Zeman ocenil ve státní svátek 28. října šest z nich.

Miloš Zeman přednesl slavnostní projev při příležitosti udělení státních vyznamenání
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Na medaili Za hrdinství poslanci zřejmě nabídnou prezidentu Miloši Zemanovi otce a syna Emanuela a Josefa Zimu, kteří pomáhali za války v Budapešti při záchraně slovenských a maďarských Židů. Ve hře je také jméno Jiřího Nesázela, jenž zachránil lidský život při střelbě v uherskobrodské restauraci.

Na medaili Za zásluhy je nominováno třiadvacet lidí. Vedle Cílka, Čorneje a Grygara jde například o dětského onkologa Jana Starého, Jaromíra Vašků, pod jehož vedením se v Česku provedly první aplikace umělého srdce, nebo chirurga a traumatologa Leopolda Plevu.

Pithartovy zásluhy

Poslanci by na medaili Za zásluhy mohli navrhnout rovněž sochaře Valeriána Kováče, skladatele a varhaníka Zdeňka Pololáníka, olympijského vítěze v parkuru Františka Venturu (in memoriam) a bývalou sportovní gymnastku Věru Růžičkovou. K nominantům by měli patřit rovněž rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha, národohospodářka Judita Štouračová, dlouholetý předseda včelařského svazu Josef Mandík a dopravní odborník František Hájek, jenž vzbudil pozornost tím, že navrhl sám sebe. 

V senátních návrzích figuruje jméno Petra Pitharta, polistopadového premiéra a prvního předsedy českého Senátu. Na vyznamenání by mohl dosáhnout také ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík (ČSSD), který je také předsedou senátního zdravotnického výboru, nebo odborářský předák Jaroslav Povšík.

Nahrávám video
Reportáž: Vyznamenání by mohl dostat Klemeš nebo Pithart
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodový věk se na 65 letech zastropuje později, řekl Juchelka

Důchodový věk se na 65 letech nezastropuje od příštího roku, ale až v další vlně penzijních změn společně s úpravou důchodů náročných profesí. V první důchodové novele, která by měla platit od ledna, chce kabinet řešit valorizace či navýšení penzí podle věku. Před pondělním jednáním vlády to řekl ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Kabinet podle něj teď upřesňuje harmonogram, kdy návrhy změn předloží.
03:24Aktualizovánopřed 55 mminutami

Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla, přibylo volných míst

Nezaměstnanost v Česku v únoru meziměsíčně vzrostla o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta. Za zvýšením byl každoroční sezonní nárůst před příchodem jara, informoval v pondělí Úřad práce. Práci si prostřednictvím pracovních úřadů hledalo 381 705 lidí, asi o 3160 více než v lednu. Volných míst přibylo zhruba o 3270 na 89 705.
10:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Praze přistály další dva lety z Blízkého východu

Do Prahy se krátce před pondělní sedmou hodinou ranní vrátil zatím poslední repatriační let z válkou zasaženého Blízkého východu, letoun ze saúdskoarabského Rijádu dopravil 180 Čechů. V noci také přistála i pravidelná linka z Dubaje se 189 cestujícími, uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ministerstva zahraničních věcí se deseti repatriačními vládními lety vrátilo do Česka více než 1500 lidí. V pondělí večer je v plánu další let do Egypta.
08:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne rozebrali repatriace i Pavla ve sněmovně

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebrali americko-izraelský útok na Írán, odvetné údery Íránu na země Blízké východu a repatriaci Čechů z regionu. Tématem byl i projev prezidenta Petra Pavla ve sněmovně, tři roky jeho působení v prezidentské funkci a nevydání předsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD) a premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. Pozvání přijali herečka Bára Štěpánová, historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, novinář a kastelán Matěj Stropnický, básník a textař Petr Soukup a biochemik Jan Konvalinka. Pořadem provázela Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Týden přinese přeháňky, teploty ale zůstanou jarní

Česko čeká oblačný týden, místy zaprší. Teploty ale i nadále zůstanou jarní, přes den se budou pohybovat nad deseti stupni. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

VideoDeprese i úzkost po porodu pomůže odhalit screening duševního zdraví rodiček

Až třetina žen se v těhotenství nebo po porodu potýká s depresemi, úzkostmi i nejistotou. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Včasnému odhalení má pomoct nový národní screening, resort se na tom dohodl s gynekology, porodníky i psychiatrickou společností. Naváže na projekt Národního ústavu duševního zdraví.
před 4 hhodinami

VideoU vysílače na Klínovci plánují připomínku srpna 1968

Na Klínovci by mohla vzniknout připomínka událostí ze srpna 1968. Tamní vysílač teď získal ocenění Evropské dědictví. Dokumentaristé organizace Paměť národa přiblížili, že tam rozhlasové a televizní vysílání silou ukončila vojska Varšavské smlouvy. Klínovec je tak součástí sítě čtrnácti míst v Česku, kde lidé bojovali za svobodu projevu.
před 4 hhodinami

Před rokem začala bitcoinová kauza

Uplynul rok od chvíle, kdy ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny coby dar od Tomáše Jiřikovského. Ten je teď ve vazbě. Vyšetřování a prověřování kauzy v mnoha větvích pokračuje. Případ dál promlouvá i do tuzemské politiky. Ministerstvo financí dokončuje audit počínání svých předchůdců, resort spravedlnosti chystá vznik nového kontrolního orgánu státních zástupců.
před 5 hhodinami
Načítání...