Státní maturity od roku 2015 elektronicky

Liberec/Praha - Od roku 2015 by měli studenti skládat státní maturity v elektronické podobě. Ministr školství Josef Dobeš (VV) to řekl při své dnešní návštěvě u maturit na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci. Zkoušky v elektronické podobě budou výrazně levnější a méně náročné na administrativu; právě to dnes ředitelé často kritizují. Dobeš také znovu ujistil, že náklady školám uhradí – rozdělí jim deset milionů korun, které ušetřil na svých úřednících.

„Je to obrovské množství papírů, největší náklady jsou na náplně do tiskáren,“ poznamenala ředitelka Šaldova gymnázia Irena Přádná. Jedna náplň za 6 000 korun podle ní nestačila ani na vytištění podkladů pro polovinu maturantů.

Předskokanem elektronických maturit budou ZŠ

Testem pro maturity v elektronické podobě budou podle Dobeše srovnávací zkoušky na základních školách, které se budou skládat od začátku na počítačích. Zkoušet je bude už letos na podzim stovka vybraných škol, generálka se pak uskuteční příští rok v červnu.

Celoplošně pojedou srovnávací zkoušky v pátých a devátých třídách základních škol od roku 2013, o dva roky později se do této podoby překlopí i státní maturity. „Dřív to nemůžeme udělat, protože naši předchůdci uzavřeli smlouvy s dodavateli na čtyři roky, a to tak, že jsou prakticky nevypověditelné,“ vysvětlil ministr.

Dobeš: VŠ zohlední maturity příští rok

Ředitelka Šaldova gymnázia Irena Přádná by také uvítala, aby výsledky využívaly vysoké školy v přijímacím řízení. „Mělo by to studenty motivovat, aby si volili obtížnější úroveň maturit,“ poznamenala. „Jednáme o tom s vysokými školami, už příští rok by měly přihlížet k výsledkům písemných zkoušek,“ řekl Dobeš.

Státní maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Ministr Dobeš spojil s jejich zdárným spuštěním své setrvání ve funkci. V prvním roce se jednotných maturit zúčastní na 99 000 studentů. Skládají zkoušku z češtiny, jako druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Od příštího roku by se mělo začínat písemnými testy a zkoušky by měly začít už v dubnu. Dobeš také chce, aby za tři roky patřila matematika mezi povinné předměty.