Do konce ledna mohou obce žádat od ministerstva pro místní rozvoj 20 milionů korun na odstranění překážek, které vadí handicapovaným lidem. Mohou z peněz pořídit výtahy, speciální plošiny, jimiž lidem na vozíku zpřístupní své úřady a domovy s pečovatelskou službou. O dotaci mohou kromě obcí požádat i neziskové organizace se schválenými bezbariérovými trasami.
Stát rozdá obcím na bezbariérovost 20 milionů
Budovy povětšinou přístupné jen po schodech představují pro lidi na vozíku nepřekonatelnou překážku. Ale nejen pro ně, také rodičům s kočárky a seniorům komplikují přístup. Řešením mnohdy bývá speciální rampa a výtah.
Z programu Bezbariérové obce 2017 může každá obec žádat až o polovinu nákladů na zvolená opatření. Od roku 2009 se takto mezi 62 projektů rozdělilo přes 63 milionů korun. Bezbariérová místa uživatelé najdou na serveru Vozejkmap, který třeba informuje o bezbariérovém parkovišti v jejich okolí, restauraci s přístupem i pro lidi na vozíku, případně vhodném bankomatu.
Další službu pro lidi se sníženou schopností pohybu představuje euroklíč. Odemyká například bezbariérové toalety, výtahy nebo schodišťové plošiny, a naopak zase chrání zařízení před vandaly.
Handicapovaní mohou využít též speciální taxíky. Například v Liberci je dopravuje na úřady, k lékaři i za kulturou. Cena je pro všechny stejná, zbytek sumy za provoz dorovná město. Podobné služby fungují na řadě míst v republice. Klientelu hojně tvoří senioři, ale i držitelé průkazů pro lidi se zvláště těžkým postižením (ZTP) a se zvláště těžkým postižením s průvodcem (ZTP/P).