Stát a Český Krumlov k sobě našly cestu přes provizorní most

3 minuty
Události: Stát se zbavuje provizorních mostů
Zdroj: ČT24

Český Krumlov koupil most za 8 milionů korun. Sice jen provizorní, který ve městě stojí od povodní v roce 2002, ale zato desetkrát levněji, než by vyšel nový stálý most, schválený památkáři a Povodím Vltavy. Provizorní most městu ve středu prodala Správa státních hmotných rezerv. Pro ni je to první krok k chystanému prodeji části jejích provizorních mostů - má je ve skladech po celé republice, přesné rozmístění je ale tajné. Chtěla by za ně získat až 80 milionů korun. To by jí umožnilo obměnu a nákup modernějších mostů.

Český Krumlov používal provizorní most šest let bezplatně, potom platil pronájem 20 tisíc korun měsíčně. Na nový most nemá radnice peníze.

„Most je pro nás strategicky důležitý. Je to jediný možný přístup pro těžká vozidla pro vjezd do historického jádra města, protože všechny ostatní příjezdy jsou buď v opačném směru, nebo tak úzké, že se tam nedostanou požární vozidla ani svozová vozidla pro odpadovou techniku. Most je naprosto nepostradatelný,“ uvedl starosta Dalibor Carda (ČSSD). 

Provizorní most v Českém Krumlově
Zdroj: Václav Pancer/ČTK

„Jsme rádi, že máme situaci vyřešenou. Měli jsme několik posledních let eminentní zájem, aby se nám most vrátil, měli jsme s městem nepříjemné debaty. Nakonec jsme pochopili, že město má s touto lokalitou z hlediska nového mostu problém, že řada obyvatel se s mostem již sžila a že město se o mostní provizorium velmi dobře stará, tak jsme přistoupili na to, že ho prodáme,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Stát koupí méně hlučné mosty

Je to zároveň poslední provizorní most v Česku, který měla Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v terénu od povodní. Ve skladech má stát provizorní mosty o celkové délce 7 kilometrů. 

Před rokem vyhlásila SSHR, že během příštích tří let nakoupí pět moderních provizorních mostů. Každý bude mít podle její tiskové zprávy délku 21,15 metru. 

Půjde o montované silniční mosty, které jsou z nových materiálů. Díky tomu mají větší nosnost a snadno se přepravují. „Také jsou méně hlučné, když po nich přejíždějí auta. Takže je můžeme postavit i ve městech a obcích,“ dodal Švagr.

V první vlně se chystá SSHR prodat třetinu svých mostů. Jeden takový už před lety věnovala Středoafrické republice. Původní tam byl při občanské válce zničen a část města to odřízlo od zásobování potravinami. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Analýza: K říjnovým sněmovním volbám přišli méně často lidé ve středním věku

V říjnových sněmovních volbách hlasovali méně často než další věkové skupiny lidé ve středním věku od zhruba 25, 27 do 45 let. Výrazně podprůměrná byla účast žen kolem třiceti a čtyřiceti let, volit jich přišlo 58 procent. Nejmladší voliči se naopak nechali zmobilizovat, lidé v důchodovém věku prokázali výraznou disciplínu, vyplývá z analýzy datových souborů šesti agentur (STEM, Kantar, Ipsos, Median, NMS a Data Collect), které spojily své informace do rozsáhlého souboru o více než 7500 respondentech.
před 36 mminutami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 51 mminutami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
před 51 mminutami

ŽivěSenátními kandidáty na ombudsmana jsou Jirsa a Kostolanská

Senát má ve středu na programu především volbu dvou adeptů na ombudsmana, z nichž bude dále volit sněmovna. Po dvou kolech hlasování zvolil Jaromíra Jirsu a Evu Kostolanskou. Kromě toho také udělil vládě předběžný souhlas s úpravou unijního nařízení o střednědobé finanční pomoci členským státům Evropské unie. Zabývat se má i schválením uspořádání veřejného slyšení k bezpečnosti Evropy, stanoviskem k dalšímu působení Česka v takzvané koalici ochotných nebo záměrem vlády zrušit televizní a rozhlasové poplatky.
03:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 2 hhodinami

Česko bude dál působit v uskupení NATO na Slovensku, řekl ministr obrany Zůna

Český ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) navštívil ve středu v Bratislavě svého slovenského protějška Roberta Kaliňáka (Smer). Česko bude nadále zapojeno do bojového uskupení NATO na Slovensku, řekl později na společné tiskové konferenci. Obě země chtějí spolupracovat v protivzdušné obraně. Odpoledne má jednání ministrů pokračovat.
12:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kauza Čapí hnízdo trvá dlouho, míní Válková. Podle Pospíšila to není důvod k nevydání Babiše

Mandátový a imunitní výbor sněmovny začal řešit žádost o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) ke stíhání. Šéfka výboru Helena Válková (ANO) uvedla, že výpovědi aktérů kauz ji nepřekvapily a utvrdily ji v některých postojích. Člen sněmovního ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil (TOP 09) očekává, že rozhodování bude asi „mnohem více stranické“ než v jiných kauzách z minulosti. Řekli to v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
před 5 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 8 hhodinami
Načítání...